Çarşamba, Eylül 16, 2020
Teknoloji

16 GB RAM’li Telefonlar Merakla Bekleniyor.

Samsung, 11 Şubat’ta dört yeni akıllı cihazını tanıttı. Unpacked 2020 etkinliğinde Galaxy S20 ailesi ile beraber Galaxy Z Flip isimli dikey katlanabilir telefonu piyasaya sundu. Telefonların satışına geçildiği bu günlerde, Samsung’un RAM konusunda attığı yeni adım gündeme geldi. Samsung 16 GB RAM’li telefonlar için kolları sıvadı.

Samsung 16 GB RAM’li telefonlar için üretime başladı
Güney Koreli teknoloji devi yapmış olduğu açıklamayla beraber 16GB LPDDR5 DRAM‘in seri üretimine başladığını duyurdu. Hatırlayacağınız gibi şirket yaklaşık 5 ay önce 12 GB LPDDR5 DRAM’ini piyasaya sürmüştü. Şirket yeni RAM’in oyun ve fotoğrafçılık için gelişmiş 5G ve yapay zeka özelliklerine olanak tanıyan bir kapasiteye sahip olduğu da açıkladı.

16 GB’lik RAM yüksek çözünürlüklü grafikleri de destekliyor.

Şimdi de gelelim RAM’in diğer yeteneklerine. Yeni 16 GB LPDDR5 DRAM, 5.5 Gbps veri aktarım hızına sahip. Bu da LPDDRX RAM’lerin yaklaşık 1.3 kat daha fazla hız manasına geliyor. Güç tüketimi ise 8GB LPDDR4X RAM’lere kıyasla % 20 daha düşük.

Samsung ayrıca senenin ikinci yarısında 16 GB LPDDR5 RAM’lerin seri üretimine başlayacak. Bu RAM’lerin veri aktarım kapasitesi ise altıncı4 Gbps. RAM’ler Samsung’un Güney Kore’deki Pyeongtaek tesisinde üretilecek.

Hatırlayacağınız gibi Samsung, 5 ay önce tanıttığı 12 GB RAM’i Galaxy S20 Ultra modelinde kullanmıştı. Galaxy S20 Ultra 5G versiyonunda ise 16 GB’lik yeni RAM seçeneği kullanılacak.

 

Bir cevap yazın