Pazartesi, Ocak 25, 2021
Tasarım & Sanat

500 Yıllık Ağaçlarla Dolu Madeira’nın  Büyüleyici Fotoğrafları

Madeira Adaları, Atlas Okyanusu′nda, Portekiz′e bağlı bir özerk bölge olan takımada. Tenerife, Kanarya Adaları’nın 400 km kuzeyinde yer alır. Kuzeybatısında yer alan Azorlar takımadası ile Portekiz’in iki özerk bölgesini oluşturur. 2011 nüfusu 262.456, başkenti Funchal’dır.

Güzelliği ve ekolojik önemi ile tanınan UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Laurisilva ormanının bir parçasıdır. İnanılmaz bir biçimde, 15 ila 40 milyon sene önce, Güney Avrupa’nın çoğu bu tür bir defne ormanıyla kaplıydı. Şimdi, yalnızca Madeira, Azor Adaları ve Kanarya Adaları’nda bulunabilir. Fanal, ziyaretçilerin bazıları 500 yaşında olan farklı ağaç örneklerini almasına izin veren yürüyüş parkurları için özellikle dikkat çekicidir.

Dros, gün batımından şafağa kadar pitoresk ormanın her yönünü gösterir. Yosun kaplı gövdeler ve manzara boyunca dönen çarpıcı ağaçların çarpıcı kompozisyonlarının kapsamlı görünümleri, izleyicileri çevreye getiriyor. Fanal özellikle sabahları genelde orman boyunca dönen ve ağaçları sisle kaplayan sisi ile bilinir. Bu gizemli görüntüler, gökyüzünün ağaçların arkasında bir tuval rengi sağlamış olduğu gün batımı ve gece boyunca ormanın ruh hali ile tezat oluşturur. “Buralarda yürümek yalnızca büyülü,” diyor Dros. “Orman sisle kaplıyken zaman zaman bir rüyada yürüyüp yürümediğinizi bilmiyorsunuz… Bu orman daha önce hiç yaşamadığım bir şey.”

Neyse ki, UNESCO statüsü sayesinde Fanal ormanı gelecek seneler bozulmamış durumda kalacak. Madeira Tabiat Parkı içerisinde bulunan bu antik ağaçların gelişmeye devam etmesini sağlamak amacıyla özel koruyucu önlemlere sahiptir.

Madeira’nın Fanal ormanı antik ağaçları ve masal manzarasıyla bilinir.

 

 

Bir cevap yazın