Çarşamba, Eylül 16, 2020
Teknoloji

Akıllı Telefonunuzu Doğru Şekilde Temizleme

Telefonunuz bir hastalık mıknatısıdır. Koronavirüs yayılırken sağlıklı kalmanıza yardımcı olmak için onu ve dişlilerinizin geri kalanını güvenli bir biçimde nasıl dezenfekte edeceğiniz aşağıda açıklanmıştır.

İyi hijyen sağlamak daima iyi bir fikirdir, ancak özellikle Corona Virüs’un devam etmekte olan yayılmasının ortasında . Ancak umarım zaten ellerinizi yıkarken – ve yüzünüze dokunmadan – bu gayretleri hergün ele aldığınız telefonlara, tabletlere ve dizüstü bilgisayarlara genişlettiğinizden emin olun.

Bilim gösterileri bakteri bilgisayar klavyeleri ve akıllı telefon ekranlarında çok mutlu üreme birden çok kişi tarafından kullanılan konum özellikle, olduğu. Ve virüsler cam yüzeylere 96 saate kadar yapışabilir , birkaç günlük potansiyel enfeksiyon. Bu sebeple , koronavirüs , grip veya bakteriyel enfeksiyon riskinizi en aza düşürmek istiyorsanız , düzenli temizlik yapılması önerilir.

Gerçekten de, en tehlikeli hatalardan bazıları akıllı telefonların plastik ve cam yüzeylerinde bulundu . Oradan parmaklarınıza, yüzünüze, masanıza, yerel restoranınıza ve telefonunuzu bıraktığınız diğer yerlere gidebilirler. Yani, hemen hemen her alanda.

İyi haber şu ki, telefonunuzu ve diğer elektronik cihazlarınızı dezenfekte etmenin endüstriyel güçte kimyasallara veya tehlikeli madde giysilerine ihtiyacı yoktur. Evde aldığınız malzemeleri kullanarak ekipmanınızı temizlemek için çok iyi bir iş yapabilirsiniz. Telefonunuzu her dışarı çıktığınızda temizlemek de gerekmez – hâlbuki çok sık fırçalanması ve silinmesi kötüdür – ancak seyahat ederken veya sonrasında hızlı bir biçimde silmek için iyi bir fikirdir. Diğer insanlar bunu kullandılar, ya da en azından her hafta.

Akıllı Telefonunuzu Dezenfekte Edin

Bir akıllı telefonu temizlemek söz konusu olduğunda, yumuşaklık anahtardır. Bunlar pahalı ve hassas elektronik parçalardır, bu sebeple aşındırıcı temizlik solüsyonları ve malzemeleri ile dalmak istemezsiniz. Clorox mendilleri ve benzerleri yalnızca aşırı değildir; parmak izlerinin ekranınızı lekelemesini engelleyen oleofobik kaplamada yemek yiyebilirler. El cihazınızı mikropsuz hale getirmek için basit, ortak temizlik malzemeleri yeterlidir – Pazartesi gününden itibaren Apple’ın ısrar ederseniz sert yüzeylerde % 70 izopropil alkollü mendil veya Clorox dezenfekte edici mendil kullanma şansına sahipsiniz.

Başlamadan önce, cihazı kapatın, tüm kılıfları çıkarın ve telefona tam erişim için tüm aksesuarları çıkarın. Ana temizleme aletiniz mikrofiber bir bez olmalıdır . Yumuşak ve telefonunuzu çizmeyecek her şey yapacaktır, ancak Apple özellikle tavsiyelerine uymak istiyorsanız bir kamera lens bezi önermektedir .

Herhangi bir sıvı olmadan başlamak için iyi bir fikir, yalnızca biraz basınç, ancak gerekirse o zaman karışıma ılık ve sabunlu su ekleyebilirsiniz. Çok dikkatli kullanın, bezinizle uygulayın ve cihazı başka bir bezle dikkatli bir şekilde kurulayın. Bağlantı noktaları ve düğmeler çevresinde aşırı nem oluşmamasına dikkat edin.

Genel olarak konuşursak, telefonlarda basınçlı hava kutuları önerilmez, ancak bunları klavyenizde kullanabilirsiniz. Güç verilen hava jeti, el cihazınızın iç işleyişini etkileyebilir ve şansınızı denemek istemezsiniz. Telefonunuzun bağlantı noktalarının kalıntılarla dolu olduğunu fark ederseniz, tekrar çıkarmak için pamuklu çubuk veya kürdan kullanmayı deneyin, yine herhangi bir hasara neden olmamasına dikkat edin.

Telefonunuz su geçirmezlik için bütünüyle IP68 derecesine sahipse ve bunu denemeden önce teknik özellikleri üç kez kontrol ediyorsanız – telefonu birkaç dakika boyunca temiz bir kaba koyun, ardından bir kağıt havlu üstünde kurumaya bırakın veya bir bezle nemlendirin.

Cihaza özel talimatlar için de çevrimiçi bakmanızı öneririz. Google , Pixel el cihazlarında temizleme mendilleri kullanmanın uygun olduğunu, ancak bunları bağlantı noktalarından ve düğmelerden çok uzak bir biçimde kullandığını söylüyor. Mümkünse elektronikte kullanım için özel olarak onaylanmış olanları satın alın .
Başka bir seçenek ultraviyole ışık dezenfektanıdır . UV mikrop saldırısının arkasındaki bilim yeteri kadar sağlamdır , ancak telefonunuzdaki her çatlakta her çeşit bakteriyi öldürmeleri garanti edilmez. Bu cihazlar, yukarıda açıkladığımız diğer yöntemler ile beraber kullanmak istediğiniz bir şeydir.

Klavye ve Farenizi Temizleyin

Diğer aygıtlarınızı temizlemek söz konusu olduğunda , benzer kurallar geçerlidir. Klavyeniz ve fareniz gibi en sık iletişim kurduğunuz donanımı düşünün. Bu çevre birimleri akıllı telefonunuzdan biraz daha dayanıklı olduğundan, bahsettiğimiz basınçlı hava gibi daha agresif önlemler alabilirsiniz .

Kalıntıları boşaltmak için bir sallama ile başlayın ve dezenfektan mendillere geçin. Gadget’larınızın yüzeyine zarar verebileceğiniz için sert temizlik kimyasalları veya herhangi bir çamaşır suyu kullanmaktan kaçının. Klavyeler ve fareler genelde telefonlarla aynı şekilde su geçirmez değildir, bu sebeple nemi minimumda tutun ve her şeyi doğru biçimde kurutduğunuzdan emin olun.

Son senelerde görmüş olduğumuz enteresan bir eğilim, klavye temizleme jeli . Jeli klavyeniz boyunca yuvarlarsınız ve yol boyunca ilerlerken tüm kir ve mikropları emer, enkaz almak için çatlaklar ve yarıklar arasında sızar ve klavyenizi yeni kadar iyi bırakır. Önemli uyarı: Bunu kendimiz denemedik ve kefil olamayız. Ama hızlı bir biçimde ele almak nispeten ucuz bir çözüm gibi görünüyor.

Bütün bir dizüstü bilgisayarı temizliyorsanız, tercih ettiğiniz aletlerin bir kutu basınçlı hava, bir mikrofiber bez ve gerektiğinde çok az miktarda su olması gerekir. Dell’e göre , bilgisayarlarına bağlı ekranlarda nemli bir bezle uygulanmakta olan 50:50 izopropil alkol ve su karışımı kullanılabilir, ancak dikkatli olun. Bir kez daha, dağınıklık ne kadar kaba olursa olsun, spreyler veya daha sert kimyasallar kullanmayın.

Gadget’larınızı temiz tutmak, yeni koronavirüsün yayılmasını engellemek için uygulamanız gerekli olan daha geniş bir planın yalnızca bir parçasıdır. Elleri daha az sıkmalı, daha fazla yıkamalı ve mümkünse evden çalışmalısınız . Ancak kendinizi yüzünüze dokunmamaya zorlayabilseniz de, önümüzdeki birkaç ay boyunca akıllı telefonunuza dokunmaktan kaçınmak son derece pratik olmayacaktır. Bunu yapmadan önce dezenfekte edebilirsin.

Bu hikaye, dezenfekte edici mendiller hakkında Apple’ın yeni rehberliğini yansıtacak şekilde güncellendi.

 

Bir cevap yazın