Cuma, Ekim 30, 2020
Gündem

Altın fiyatına erik

Mersin’in Erdemli ilçesinde örtü altında yetiştirilen ve hasadına başlanan eriğin kilo satış fiyatı 250 lirayı buldu.

 

İlk erik hasadı, Ayaş Mahallesi’ndeki Cengiz Yıldız’a ait sekiz dönümlük serada başladı. Hasadı yapılan erikler 100 gramlık paketlere konularak başta İstanbul, Ankara, İzmir olmak üzere büyük şehirlerdeki satış noktalarına gönderildi.

Erik üreticisi Yıldız, yapmış olduğu açıklamada, bu sene hava koşullarının uygun gitmemesi sebebiyle hasadın geç yapıldığını belirtti.

İlk erik hasadını yapmanın mutluluğunu yaşadığını dile getiren Yıldız, şöyle konuştu:

“10 senedir örtü altı erik yetiştiriciliği yapıyorum. Bu yıl hava koşullarının uygun gitmemesi sebebi ile gecikmeli de olsa ilk erik hasadını yapmaktan dolayı çok mutluyum. İlk hasadımızı kilosu 250 liradan verdim. İnşallah bundan sonraki senelerde da ilk erik hasadını burdan yapacağız.”

İstanbul Sebze ve Meyve Halinde komisyonculuk yapan Haydar Canbay da ilçede hasadı yapılan eriği satın alarak İstanbul’da satışa sunacaklarını kaydetti.

Erdinç YILMAZ
Merhaba! Benim adım Erdinç. Orta Doğu Teknik Üniversitesi Jeoloji Mühendisliği öğrencisiyim. Eylül 1995 yılı Malatya doğumluyum. Boş zamanlarımda kendimi teknoloji, spor, sinema ve tiyatro gibi alanlarında geliştirmeye çalışıyorum. Hobi olarak kitap okuyup, kendi hayatımın kesitlerinden oluşan videolar ve fotoğraflar çekiyor, ülkeleri, illeri kasabaları, köyleri geziyor, yazılım ve yabancı dil öğreniyorum.

Bir cevap yazın