Perşembe, Eylül 17, 2020
Teknoloji

Amerika elektrikli SUV’lara aşık oluyor

Ve elektrikli kamyonetlere de..

Yerleşik otomobil üreticileri ve yeni başlayanlar, Amerikan halkının elektrikli ulaşıma yönelik paradigma değişiminden para kazanmayı umuyor. Bununla birlikte, uzun bir süre boyunca EV (elektrikli otomobil) teknolojisi, kasabadaki aileleri taşımaktan çok daha fazlasını idare edecek kadar gelişmiş değildi. Ancak akü tasarımındaki son gelişmeler sayesinde, elektrikli araçlar; SUV (spor amaçlı taşıt) ve kamyonetlerin pazarını açarak her zamankinden daha fazla ağırlık çekiyor.

Üreticilerin benzin yerine pille çalışan SUV ve pikap üretmeye başlaması sadece bir an meselesi. Bu iki araç türü, Amerikan otomotiv pazarında bir aslan payına sahip. 2019’da satılan araçların yüzde 70’i SUV veya hafif / orta hizmet kamyonet çeşidiydi.

Ford, 2021’de piyasaya sürülmesi için bir EV F-150 üzerinde çalıştığını açıkladı. Aynı zamanda GMC satışa sunulacak tamamen elektrikli bir Hummer geliştiriyor. Toyota Rav4 Prime’ı (EV versiyonu Amerika’nın en çok satan SUV’u) ve bu yaz Lincoln bile Rivian’ın R1T platformuna dayanan bir EV pikabıyla kerabet ediyor. Ford, GMC ve Toyota otomotiv pazarında baskın güçler olmaya alışkınlar, ancak yeni nesil girişimlerin önemli rekabetiyle karşı karşıya kalacaklar.

Bollinger, canavar B1 ve B2’nin 2021’de yollarda olması, Telsa’nın açık açılı Cybertruck’unun gelecek yılın sonlarına doğru gelmesi bekleniyor. Illinois merkezli Rivian belki de gelecekteki EV devriminden yararlanmak için en iyi konumdadır. Bu hırslı girişim, teknolojilerini Amazon gibi çeşitli otomotiv ve teknoloji şirketlerine lisanslıyor ve 2025 yılına kadar altı araç modeli geliştirmesi bekleniyor. Bu yüzden, hala merak ediyorsanız elektrikli araç çılgınlığı hiç bitmeyecek ve tam aksine gelecek onlarla şekillenecek…

 

Kıvanç Turhan

Bir cevap yazın