Çarşamba, Eylül 23, 2020
Teknoloji

Android artık Metin Okuma ile web sayfalarını sesli okuyabiliyor

 

Google Asistan şimdi bir web makalesini veya bir metin alıntısını sesli olarak okuyabilir. Daha açık olmak gerekirse, GMS (Google Mobile Services) ile lisanslanmış Android cihazlarda Google Asistan şimdi metinden konuşmaya özelliğini kullanabilir.

Bu özellik, genelde Android cihazlara önceden yüklenmiş olarak gelen Google’ın resmi Google uygulaması ile çalışır. Kullanmak için, kullanıcılar uygulamayı Play Store üzerinden güncellemek ve asistanın bir sayfada gezinmesine izin vermek mecburiyetinde kalacaklar. Asistan web sayfasını yüksek sesle okudukça, okunan sözcükler aynı anda vurgulanır.

Kullanıcılar, bir dizi farklı ses seçeneğinden Google Asistan için belirli bir ses türü seçebilir. Ayrıca, Google Asistan sebebiyle uzun süreli derin öğrenme ve AI tarafından uygulanmakta olan özellikler için, son senelerde çok geliştirdi Google’dan . Bu sayede Google Mühendislik Müdürü Yossi Matias, “web sayfaları etkileyici ve doğal seslerle yüksek sesle okunuyor” dedi.

Web yöneticileri için, özelliği web sayfalarında devre dışı bırakmak istiyorlarsa, bunu web sitelerinde “nopagereadaloud etiketi” uygulayarak yapabilirler. Kendi internet sitesinde bu özelliği isteyenler için hiçbir şey yapmanıza gerek yok. Varsayılan olarak her internet sitesinde çalışacaktır. Uygulama geliştiricileri için etkinleştirmek için uygulamalarında “Google’daki İşlemler” ile çalışması gerekir.

 

Bir cevap yazın