Cuma, Ocak 22, 2021
Bilim

Araştırmacılar Kara Delik İmajında ​​Yeni Detaylar Buluyor

Buldukları şey, bir sonraki kara delik görüntüsünü daha canlı hale getiriyor

Geçtiğimiz Nisan ayında, dünyanın dört bir yanından 8 teleskop ağı olan Event Horizon Telescope’u (EHT) işleten ülkelerarası bilim insanları koalisyonu , ilk defa bir kara deliğin görüntüsünü ortaya çıkardı .

Ayrıntılı olarak şimdi, Harvard’da Astrofizik Merkezi’nde araştırma ekibi, hesaplamalar ortaya çıkarmıştır bir kağıt dergide yayını yapılan Bilim Gelişmeler aşırı çekimsel ışık bükme kaynaklanan kara delik, resimlerdeki karmaşık bir iç yapıyı öngörmek bugün.

Yeni araştırma, şimdiye kadar görmüş olduğumuz bulanık görüntülerle karşılaştırıldığında daha keskin görüntülere yol açabileceğini söylüyorlar.

“Mevcut EHT görüntüsü ile beraber, tüm karadeliğin görüntüde ortaya çıkmalıdır tam karmaşıklığın yalnızca gördü ettik” Michael Johnson Astrofizik Merkezi’nde öğretim üyesi, söz konusu açıklamada .

EHT görüntüsü, karadeliğin “foton küresi” veya “foton halkası” nı yakalayabildi; yerçekiminin çok kuvvetli olduğu bir kara deliğin etrafındaki bir bölge, fotonları yörüngelerde hareket etmeye zorlar.

Ama ortaya çıktığı gibi, görüntüde daha da fazlası var.

Johnson, “Karadeliğin görüntüsü hâlbuki iç içe girmiş bir dizi yüzük içeriyor,” dedi. “Her ardışık halka yaklaşık aynı çapa sahip ancak giderek daha keskin hale geliyor, çünkü ışığı gözlemciye ulaşmadan önce kara deliği daha fazla yörüngede topladı.”

Geçen yıla kadar kara deliklerin iç yapısı gizem içerisinde kaldı.

Harvard Fellows Derneği’nden Alex Lupsasca, “Bir teorisyen olarak, uzun zamandan beri soyut olarak düşündüğümüz bu nesneler hakkında nihayet gerçek verileri toplamaktan çok memnunum,” dedi.

Yeni keşfedilen bu alt yapılar, gelecekte daha da net görüntüler elde edilmesini sağlayabilir. Johnson, “Bizi gerçekten şaşırtan şey, iç içe girmiş alt dizilerin görüntülerdeki çıplak gözle (hatta kusursuz görüntülerle) nerdeyse algılanamaz olmasına karşın, interferometre adı verilen teleskop dizileri için kuvvetli ve net sinyaller olmasıydı.

Johnson, “Kara delik görüntülerini yakalamak normalde pek çok dağıtılmış teleskop gerektirirken, alt dizeler birbirinden çok uzak olan iki teleskop kullanarak çalışmak için kusursuz.” Dedi. “EHT’ye bir uzay teleskopu eklemek yeterli olacaktır.”

Başka yollar da olabilir. Kasım ayında, Hollandalı bir gökbilimciler ekibi , son denemenin netliğinin beş katında kara delikleri gözlemlemek için radyo görüntüleme teknolojisine sahip iki ila üç uydu göndermeyi önerdi.

 

Bir cevap yazın