Çarşamba, Eylül 16, 2020
Bilim

Beynimizin Hangi Bölgesi Renkleri Algılıyor ?

Renklerin doğaya özgü olmadığı, ışığın beyinde işlenme biçimine bağlı olduğu biliniyor.

Farklı üniversitelerden bilim insanlarının katılımı ile gerçekleştirmiş olan araştırma, renkleri görmüş olduğumuz şekilde kodlayan beynimizin farklı bölgelerini tanımladı.

Medical Express’in haberinde, bilimsel araştırmalar sayesinde uzun zamandan beri, kırmızı, turuncu, sarı, yeşil, mavi gibi farklı renklerin doğaya özgü olmadığının, beynimizin ışığı işleme biçiminin bir parçası olduğunun bilindiği belirtildi. Bahsi geçen yeni araştırmayla beraber bir adım daha atılmış oldu.

Renk ve parlaklık algısı üstünde çalışmalar yürüten Prof. Steven Shevell, “Bunun görsel yolun neresinde gerçekleştiğini göstermeyi başardık. Bu tıpkı, fiziksel dünyanın zihin dünyamızdaki sinirsel yansımalara sebep olan sinirsel devreleri gösteren bir yol haritası gibi” dedi.

Beyin taramalarını ve yeni bir tekniği kullanan araştırmanın yazarları, birincil görme korteksinin, deneyimlediğimiz renkleri tam olarak yansıtmadığını keşfetti. Öte yandan, görsel yolun üst kısımlarının esasında görmüş olduğumuz renk tonlarıyla ilişkili olduğu belirtildi.

Makale, Proceedings of the National Academy of Sciences isimli bilimsel yayında yayımlandı.

Shevell’in laboratuvarından önceki çalışmalara dayanan araştırma ekibi, deneylerini ışığın iki ayrı dalga boyu arasında ileri geri hızla yer değiştiren teknikle gerçekleştirdi. Değişiklik saniyede 6 kez gerçekleşse de, gözlemciler bir renkten diğerine kaymadan önce birkaç saniye boyunca aralıksız bir renk gördü.

Elde edilen verileri inceleyen araştırmacılar, üst görsel korteksteki faaliyetin araştırmada yer alan gözlemcilerin gördüğü renklerle eşleştiğini buldu.

Bu çalışmanın fiziksel olarak ışığın göze girmesiyle, renk olarak görme algısına ilişkin tecrübeye geçişin açıklanmasında önemli bir adım olduğu ifade edildi.

Çalışmanın Sungkyunkwan Üniversitesi, Florida Atlantik Üniversitesi ve Chicago Üniversitesi’nden araştırmacıların işbirliği ile gerçekleştirildiği aktarıldı.

Araştırmacılar, yeni bulguların görme sürecinin farklı alanlarının renk algısına geçişte oynadığı rolün belirlenmesinde önemli olanaklar sağlayacağını düşünüyor.

Shevell, “Geçişin nasıl gerçekleştirdiğini göstermeyi başaramadık. Sadece bunun meydana geldiğini gösterdik. Bunun nasıl oluştuğunu anlamak istiyoruz” dedi.

Bir cevap yazın