Pazartesi, Eylül 21, 2020
Bilim

Bilim adamları Antarktika Buz Tabakasında Sıradışı Ve Büyük Bir Kusuru Keşfetti

Bilim adamları, Antarktika buz tabakasında, sıcaklığa karşı iklimsel bir değişikliğin göründüğü ve uzun bir süre boyunca deniz seviyelerini yaklaşık beş metre yükseltme potansiyeli olan bir bölgede yeni bir güvenlik açığı buldular.

Denmar buzulu, Doğu Antarktika’da, buz tabakasındaki kanyondan okyanusa dökülmeden önce akan 12 mil genişliğinde bir buz akışı etrafında bulunan tabakadır. Bu denizaltı 2 milden daha derin bir çukurdur.

Marianas Sipesi de dahil olmak üzere pek çok siper okyanusta en derin olsa da, burda kıtanın dış kenarındaki denizaltı topografyası en uç noktadadır ve böylelikle onu dünyadaki en derin kıta noktası haline getirir.

Bu derin kanyon, okyanusun Antarktika’nın merkezine derinlemesine sızması için potansiyel bir yol olarak nitelendirilir ve böylelikle deniz seviyesinin yükselme tehdidini önemli ölçüde artırır. Ayrıca, kalın buz tabakalı batık bir kanyon olan Denmar, bu iklim değişikliklerine cevap vermeye başladı ve sonunda derinliğe dalan eğimden aşağı doğru kaymaya başladı ve böylelikle tüm süreç okyanusa trilyonlarca ton buzun boşaltılmasına yol açtı. .

Böylece bu kanyonun konfigürasyonu bu noktayı Dünya yüzeyindeki en zayıf noktalardan biri haline getirir. Uzay ajansından bilim insanlarına göre, şimdiye kadar bilim insanları Batı Antarktika buz tabakası üstünde eğitildi, çünkü batıdaki pek çok buzul özellikle büyük Thwaites buzulları – ılık okyanus suyunun altında olduğu için buzları büyük ölçüde kaybediyorlar.

Bir cevap yazın