Çarşamba, Eylül 16, 2020
Gündem

Binlerce Can Alan Koronavirüs Diğer Yandan da Atmosferin Temizlenmesini Sağlıyor

Çin ve İtalya'da zehirli gazlar yavaş yavaş yok oluyor.

Koronavirüs salgını tüm dünyayı hızla harap etti, ancak korkunç etkilerinin bir istisnası var – ortamdaki hava kirliliği azaldı. İnsanlar içeride zorlandıkça ve karantinalar nedeniyle hayat durma noktasına geldikçe, inanılmaz bir şey oluyor. Hava kirliliği azalmakla kalmıyor, denizaşırı su yollarında deniz yaşamı yeniden büyümeye başladı. Uydu görüntülerinden ilk elden hesaplara kadar COVID-19′ un sebep olduğu bu durum sayesinde doğanın bir zafer elde edebileceğine dair kanıtlar var.

Bu eğilim ilk olarak NASA’nın Çin’in ocak ayı başından şubat ayının sonlarına doğru çekilen uydu görüntülerini yayınladığında, Korona virüsün   zirvede olduğu Mart ayı başlarında ortaya çıktı. Ulusal karantina sırasında azot dioksit seviyelerinde belirgin, dramatik bir düşüş var. 2008 yılındaki durgunluk sırasında NO2’de kademeli bir düşüş olmasına rağmen, bu hızlı düşüş oldukça sıra dışıdır. NASA’nın Goddard Uzay Uçuş Merkezi’nde hava kalitesi araştırmacısı Fei Liu, “Bu, belirli bir etkinlik için böylesine geniş bir alanda ilk kez böyle dramatik bir düşüş gördüm” dedi.

Hava kirliliği genellikle Çin Yeni Yılı zamanında azalıyordu çünkü işletmeler dükkan kapatıyorlardı. Bu yılki eğilim biraz farklı. Kirlilik seviyelerinin hızla düşmesi ve düşmeye de devam etmesi karantinaların hava kalitesindeki çarpıcı artıştan sorumlu olduğu teorisine destek verdi.

Tabi ki bu durum Çin ile sınırlı değil. İtalya, 11 Mart’ta ulusal olarak yürürlüğe giren hareket ve iş kapanmaları üzerindeki sıkı sınırlamalar sayesinde daha iyi hava kalitesi görüyor Avrupa Uzay Ajansının  uydu görüntüleri, özellikle Ocak ayının başından itibaren nitrojen dioksitte belirgin bir düşüş gösteriyor. Sokaklarda daha az araba bulunması ve fabrikaların kapanması, hava kalitesinin düzelmesi için bir fırsat yarattı.

Koronavirüsün çevresel etkisinin kanıtını gökte değil yerde de görebiliriz. Bu dönemde tipik olarak turistlerle dolu olması gereken ancak şu anda sessizliğe gömülmüş bir şehir olan Venedik’te kanallar netlik kazanıyor. Hatta bazı raporlar suların iyice netleştiğini ve denizin dibindeki balıkların bile çok net bir şekilde göründüğünü söylüyor.

Kıvanç Turhan

Bir cevap yazın