Cuma, Eylül 25, 2020
BilimKeşfet

Yanlış Duymadınız: Hidrojenle Çalışan Trenler

Yeni Nesil Trenler

Eski dizel trenler dünyanın dört bir yanındaki demiryolu ağlarından aşamalı olarak kaldırıldığından, İngiltere demiryollarının karbondan arındırılmasına yardımcı olabilecek yeni bir motoru test etmek üzeredir – hidrojenle çalışan trenler.hydrogen-powered trains ile ilgili görsel sonucu

Trenin hidrojen güç sistemi, treni 50 ila 75 mil almak için yeterli güç üretir. Hydroflex adı verilen tren, İngiltere’nin ilk hidrojen kaynağı. İlk kez Haziran 2019’da İngiltere’de Stratford-upon-Avon yakınlarındaki Long Marston’da bir test tesisi olan Quinton Rail Technology Center’daki pistlerde halka gösterildi.

 

hydrogen-powered trains ile ilgili görsel sonucu

Birmingham Üniversitesi ve İngiliz demiryolu şirketi Porterbrook’dan yeni treni geliştiren mühendisler, yolcuların trenin hidrojen yakıt hücrelerinin yanında oturmasını istedi. Teknolojiyi ne kadar çabuk tanıyacaklarsa, kendilerini o kadar çabuk güvende hissedeceklerdi.

Bir yakıt kaynağı olarak hidrojenin etrafındaki bazı endişeler, hidrojen dolu zeplin talihsiz geçmişi, yani iyi değil niyetli İngiliz R101 ve Alman Hindenburg gibi hava gemileri dikkate alındığında belki de anlaşılabilir. Ancak hidrojenle çalışmakta olan trenler, uygulanabilir – ve çok daha güvenilir bir ulaşım aracı olarak ortaya çıkmaktadır.

Hidrojenin Hydroflex gibi bir trene güç vermesi son derece basittir. Yakıt hücresi bir anot, bir katot ve bir elektrolit zarından oluşur. Depolanan hidrojen anottan geçer ve burda elektronlara ve protonlara ayrılır. Elektronlar daha sonra lityum pillere depolanabilen veya direk olarak trenin elektrik motoruna gönderilebilen bir elektrik yükü üreten bir devre üzerinden zorlanır. Hidrojen molekülünün artık kısmı katottaki oksijen ile reaksiyona girer ve atık ürün – su haline gelir.

Hydroflex’in hidrojen tankları, yakıt pili ve aküleri şu an için bir binek otomobilin içerisine oturmaktadır, ancak nihai plan, daha fazla yolcuya uyacak şekilde onları trenin altında saklamaktır. Hidrojen elbette oldukça yanıcıdır, ancak Hydroflex’te yolcuların güvenliğini sağlamak amacıyla çeşitli önlemlerden biri olan dört güvenli yüksek basınçlı tankta saklanır.

Hüseyin Doğan

Bir cevap yazın