Cuma, Ekim 30, 2020
Gündem

BM: Virüsün yayılmasına izin verirsek milyonlarca insan ölecek

BM Genel Sekreteri Guterres virüs salgınına ilişkin, "Virüsün özellikle dünyanın en savunmasız bölgelerinde orman yangını gibi yayılmasına izin verirsek milyonlarca insan ölecek." dedi

Guterres, video konferans yoluyla düzenlemiş olduğu basın toplantısında tüm dünyayı etkisi altına alan Kovid-19 salgınına ilişkin açıklama yaptı.
Virüsün yalnızca insanları değil küresel ekonomiyi de etkilediğini belirten Guterres, Uluslararası Çalışma Örgütünün virüs sebebiyle dünya çapında çalışanların 3,4 trilyon dolar gelir kaybı yaşayabileceğini bildirdiğini söyledi.

Ülke seviyesinde alınan tedbirlerin global ölçekte yaşanan kriz için yeterli olmadığını belirten Guterres, G20 ülkelerine koronavirüs salgınıyla mücadelede eş güdümlü, kararlı şekilde yeni adımlar atma ve gelişen teknolojiyi ülkelere yardım etme çağrısında bulundu.

Guterres, ”En fakir ve en savunmasız ülkeler en sert darbeyi alacak. Virüsün özellikle dünyanın en savunmasız bölgelerinde orman yangını gibi yayılmasına izin verirsek milyonlarca insan ölecek. Ortak bir düşmanımız var ve bir virüsle savaşıyoruz.” dedi.

Kıvanç Turhan

Bir cevap yazın