Perşembe, Eylül 24, 2020
Teknoloji

Cep telefonuna yüzde 1’lik vergi geldi

Bugün resmi gazetede yayımlanan yasaya göre cep telefonlarından yüzde 1 oranından yeni bir vergi alınacak.

Türkiye’de üretilen veya yurt dışından ithalat yoluyla getirilen cep telefonlarına yeni bir vergi daha geldi.

Fikir ve Sanat Eserlerinin Çoğaltılmasına Yarayan Teknik Cihazlar ile Boş Taşıyıcı Materyallerin İmalat veya İthalatında Yapılacak Kesinti Oranlarının Belirlenmesine İlişkin Karar, Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlandı.

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayınlanan karar ile cep telefonlarından alınan vergilere, % 1’lik ek “kesinti” uygulaması yapılacak.

YÜZDE 1’İ KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI’NA

Resmi Gazete’de cep telefonlarını dile getiren ve Gümrük Tarife İstatistik Pozisyonu (GTİP) numarası 8517.12.00.00.11 olan cihazlar için belirlenen kesinti oranı % 1 oldu.

Kararda, bu oranda vergi uygulaması yapılacak olan eşyalar ise şu biçimde tanımlandı: Telefon cihazları (hücresel ağlar için veya diğer kablosuz ağlar için olan telefonlar dahil); ses, görüntü veya diğer bilgileri almaya veya vermeye mahsus diğer cihazlar (kablolu veya kablosuz ağlarda iletişime mahsus cihazlar dahil).

Buna göre cep telefonu üretimi yapanlar ile ithal edenler, imalat / ithalat bedeli üzerinden % 1 orandaki tutarı Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın hesabına yatırmakla sorumlu olacak.

Erdinç YILMAZ
Merhaba! Benim adım Erdinç. Orta Doğu Teknik Üniversitesi Jeoloji Mühendisliği öğrencisiyim. Eylül 1995 yılı Malatya doğumluyum. Boş zamanlarımda kendimi teknoloji, spor, sinema ve tiyatro gibi alanlarında geliştirmeye çalışıyorum. Hobi olarak kitap okuyup, kendi hayatımın kesitlerinden oluşan videolar ve fotoğraflar çekiyor, ülkeleri, illeri kasabaları, köyleri geziyor, yazılım ve yabancı dil öğreniyorum.

Bir cevap yazın