Cuma, Eylül 18, 2020
Keşfet

Dünyanın En Sağlıklı İkinci Ülkesi: İtalya

Sağlık Denilince Akla İtalya Gelir

 

İtalya, dünya çapında sağlıklı beslenme ve düzenli yaşam tarzı ile tanınmaktadır. Bu nedenle, dünya genelindeki bir sıralamada, halkın genel sağlığına katkıda bulunan faktörlerde ikinci sırada bulunduğunu duymak şaşırtıcı değil.

İtalya, dünyadaki 169 ekonomiyi barındıran Bloomberg Healthiest Country Index’in 2019 baskısında komşusu İspanya’ya birinciliği kaptırdı.

Diğer dört Avrupa ülkesi ise ilk onda yer aldı: İzlanda (üçüncü), İsviçre (beşinci), İsveç (altıncı) ve Norveç (dokuzuncu).

Bunların dışında Avustralya 10. sıradayken, Kanada 16. sırada, İngiltere 19. sırada, ABD ise 35. sırada kaldı.

Bu sıralama ortalama yaşam süreleri gibi değişkenlere bağlı olarak derecelendirme yaparken aynı zamanda tütün kullanımı ve obezite gibi riskler üzerine de puanlamalar yapmaktadır.

Ayrıca, temiz suya erişim ve besin güvenliği gibi çevresel faktörleri de dikkate almaktadır.

Akdeniz diyeti, İtalya’nın listedeki sıralamasında kısmen de olsa etkilidir.

Navarra Üniversitesi Tıp Fakültesi tarafından yürütülen bir araştırmaya göre, araştırmacılar, yeme alışkanlıklarının İspanya ve İtalya’nın sağladığı sağlık seviyelerine dair ipuçları sağlayabileceğini aynı zamanda sızma zeytin yağı veya kuruyemişle takviye edilen Akdeniz diyetinin yağ oranı düşürülmüş diyetlere oranla daha düşük ana kardiyovasküler  olaylara sahip olduğunu söylüyorlar.

Hüseyin Doğan

Bir cevap yazın