Cuma, Eylül 25, 2020
Keşfet

Dünyanın En Zengin Adamı Jeff Bezos, İklim Değişikliği ile Mücadele Etmek İçin 10 Milyar Dolar Verdi

Dünyanın en zengin adamı olan Jeff Bezos’un yedek parası var  ve şimdi Bezos Dünya Fonu’nu başlatarak iyi kullanıyor . Amazon CEO’su, iklim değişikliği ile mücadele edecek olan fonu başlatmak için 10 milyar dolarlık kendi parasını taahhüt etti. Kişisel Instagram’a yapmış olduğu duyuruda Bezos, iklim değişikliğini “gezegenimiz için en büyük tehdit” olarak nitelendirdi. İleriye doğru adım atarak, bu önemli konuyu ele alan araştırmaları finanse edecek.

Bezos, fonun bilim insanlarına, aktivistlere, STK’lara ve “doğal dünyayı muhafaza etmeye ve muhafaza etmeye yardımcı olmak için gerçek bir fırsat sunan her çeşit çabaya” yardım etmek için kullanılacağını belirtti. Ayrıca, diğer büyük işletmeleri, iklim değişikliğini durdurmak için gerekli olan kolektif eylemi yaratmak için hükümetler, bireyler ve küçük işletmelerle beraber adım atmaya çağırıyor.

Bu duyuru, Amazon’un çevre üstündeki etkilerini azaltmak için adımlar attığı bir zamanda geliyor. Eylül ayında, Paris Anlaşması’nın net sıfır karbon emisyonu hedefini karşılamayı taahhüt eden İklim Taahhüdünü açıkladılar. Bunu 2040 senesine kadar, çoğu ülkeden 10 sene önce yapmak istiyorlar. Ağaçlandırma projelerine 100 milyon dolar yatırım yaparak ve 100.000 elektrik dağıtım aracı sipariş ederek, bu çevrimiçi perakende devi olumlu yönde adımlar atıyor.

View this post on Instagram

Today, I’m thrilled to announce I am launching the Bezos Earth Fund.⁣⁣⁣ ⁣⁣⁣ Climate change is the biggest threat to our planet. I want to work alongside others both to amplify known ways and to explore new ways of fighting the devastating impact of climate change on this planet we all share. This global initiative will fund scientists, activists, NGOs — any effort that offers a real possibility to help preserve and protect the natural world. We can save Earth. It’s going to take collective action from big companies, small companies, nation states, global organizations, and individuals. ⁣⁣⁣ ⁣⁣⁣ I’m committing $10 billion to start and will begin issuing grants this summer. Earth is the one thing we all have in common — let’s protect it, together.⁣⁣⁣ ⁣⁣⁣ – Jeff

A post shared by Jeff Bezos (@jeffbezos) on

Yine de, Amazon Adalet Çalışanı olarak isimlendirilen bir grup bu önlemlerden bütünüyle memnun değil. Amazon’un yalnızca petrol ve gaz şirketleriyle değil, hemde iklim değişikliğinin reddi ile uğraşan bir düşünce kuruluşuna fon sağladığını belirtiyorlar. Onlar için Bezos’un hareketi yeterli değil.

Amazon İklim Adaleti Çalışanları yapmış olduğu açıklamada , “Jeff Bezos’un hayırseverliğini alkışlıyoruz, ancak bir el diğerinin götürdüğünü veremiyor .” “Dünyadaki insanlar bilmeli: Amazon petrol ve gaz şirketlerinin Dünya’yı daha fazla petrol ve gaz kuyusu ile yıkmasına yardım etmeye ne zaman son verecek? Amazon, Rekabetçi Girişim Enstitüsü ve iklimi geciktirme politikası gibi iklimi inkar eden düşünce kuruluşlarını finanse etmeye ne zaman son verecek?

Amazon, çalışmakta olan grubunun ifadeleri hakkında yorum yapmasa da, Bezos’un “büyük bir etkisi olacağını” belirten taahhüdünden memnunlar. Forbes’a göre 129,9 milyar dolarlık kişisel servetle, 10 milyar dolar milyarder için cep değişikliği. Bezos geçmişte diğerlerine kıyasla veremediği için eleştirilmişti. Ancak, son birkaç senedir, Amazon kurucusu 2018’de Birinci Gün Fonu’nun oluşturulması da dahil olmak üzere daha hayırsever katkılar yapıyor. Aile ve evsizlik konularında çalışmakta olan bu fona 2 milyar dolar taahhüt etti ve son iki senede 196 milyon dolar verdi.

İnsanların nasıl ve ne zaman başvurabileceklerine dair tüm detaylar açıklanmamış olsa da, Bezos Dünya Fonu bu yaz hibeler vermeye başlayacak.

 

Bir cevap yazın