Cumartesi, Kasım 28, 2020
Keşfet

Dünyanın İlk Dövmeli Arabası Tanıtıldı

İşlemin ilk çizimlerin tamamlanması altı ay sürdü ve dövmeler sekiz saatlik beş günlük çalışma boyunca tamamlandı. Dövmeli UX'in fiyat etiketi yok

Lexus, dövme sanatçısı Claudia De Sabe ile beraber sıradışı bir projeye imza atarak dünyanın ilk dövmeli otomobilini tanıttı. Lexus UX’e uygulanmakta olan tasarım, 6 aylık bir çalışmanın ürünü olarak ortaya çıktı.
İnsanların vücudunu dövmelerle kaplaması sıkça görülen bir durum ancak bir arabaya dövme yapıldığını ilk defa görüyoruz. Japon otomobil üreticisi Lexus, dünyanın ilk dövmeli arabasını sergiledi. Gövdesine iğneyle desenler çizilen UX model SUV otomobil, dövme sanatçısı Claudia De Sabe tarafından tasarlanan eşsiz bir tasarıma sahip.

Claudia hâlbuki rengi beyaz olan SUV otomobile dövme yaparken ince bir dövme iğnesi yerine, dremel kullandı ve aracın gövdesine Koi balığının yer aldığı bir tasarım çizdi. Koi, geleneksel Japon sanatında iyi şansı ve azimli olmayı temsil eden bir motif.

Claudia, yüzeydeki boyayı delip altındaki metalde desenler yaratmak için dremel kullandı. Ardından ayrıntıları ortaya çıkarmak için 5 litre yüksek kalitede araba boyası uyguladı. Tasarıma daha kuvvetli bir 3D efekt vermek için altın yaprakları kullandı. Son olarak aracın yollarda kullanılabilmesi için lake cila uygulayarak tasarımı tamamladı.

Otomobil üstündeki ilk çizim aşaması 6 ay sürdü. Ardından dövmeler 5 gün süren 8 saatlik çalışmalar neticesinde tamamlandı. Proje, her Lexus’a uygulanmakta olan, tasarım detaylarına ve yıllarca süren özel eğitim gerektiren takumi ustalığına bir övgü niteliğinde gerçekleştirildi.

Lexus araçlarının test aşamalarında, 60 bin saatlik tecrübeye sahip olan takumi ustalarıyla beraber çalışıyor. Takumi ustaları, eğitimsiz bir gözle görülemeyen işaret ve hataları bir bakışta görebilme, motorun doğru çalışıp çalışmadığını dinleyerek anlayabilme ve milimetrik kusurları bir dokunuşta hissedebilme yeteneğine sahipler.

Bir cevap yazın