Çarşamba, Eylül 16, 2020
Teknoloji

En Etkili Bilgisayar Hızlandırma Yöntemi Olan Ssd Nedir ?

Son yıllarda bilgisayarlarımızın vazgeçilmez parçası olan SSD'ler, birçok işi ciddi derecede hızlandırıyor.

Ssd Nedir ?

SSD (Solid State Drive – Katı Hal Sürücüsü), verilerinizi depolamak için mekanik parçalar yerine bellek yongalarından ve dahili devrelerden faydalanan sürücülere verilen isimdir.

SSD ile HDD Arasındaki Farklar :

SSD’lerin HDD’lere göre avantajı, hızıdır. Sabit disklere göre SSD’li bilgisayarlar ve uygulamaları çok daha hızlı açılır. Bilgisayarların iş, oyun veya eğitim amaçlı gibi her türlü kullanımlarda , SSD’lerin farkı belli olur.

SSD’lerin hareketli parçaları olmadığından, HDD’ler gibi aniden bozulma ihtimalleri daha azdır.Ancak arıza yapan bir SSD’den veri kurtarmak da daha zor olabilir. SSD’ler de belirli bir yazma kapasitesi olduğundan o kapasiteye ulaştıklarında kullanılmaz hale gelir (normal bir kullanımda yıllarca hizmet verebilir). Hareketli parçalarının olmaması, SSD’lerin dışarıdan gelecek sarsıntılarda HDD’ler gibi etkilenmezler.

Motorundan ve diskten gelen sesler, HDD’lerin ortak özellikleridir. SSD’ler ise tamamen sessiz çalışırlar. SSD’ler, HDD’lerdeki “parçalanma” (fragmantation) sorunu yaşamaz; bu sorunu otomatik olarak çözen mekanizmaları vardır ve müdahale gerekmez.

Tabi ki SSD’lerin de bazı dezavantajları vardır. SSD’ler HDD’lere göre yüksek fiyatlıdır. HDD’lerde 500GB “giriş modeli” kabul edilirken SSD’lerde “giriş seviyesi” 128GB’a kadar inebilmektedir. Bunlardan dolayı SSD ve geniş HDD bir arada kullanılabilir, işletim sistemi ve en önemli uygulamalar SSD’ye yüklenerek hız avantajından faydalanılır.

Uygun Fiyatlı Ssd Önerileri :

  1. Kingston 240GB A400 SATA3 2.5
  2. CRUCIAL BX500 240 GB 2.5″ SATA3 540/500 3DNAND (CT240BX500SS1)
  3. SanDisk 240GB SSD Plus Sabit, SATA-3, 2.5″/7mm, 530 MB/sn’e kadar – SDSSDA-240G-G26
  4. James Donkey JD240 240GB 3D Nand 2.5″ 560MB-500MB/sn SSD Disk 
  5. Wd Blue Wds250g2b0a 2.5” 250 Gb Sata 3 Ssd
Erdinç YILMAZ
Merhaba! Benim adım Erdinç. Orta Doğu Teknik Üniversitesi Jeoloji Mühendisliği öğrencisiyim. Eylül 1995 yılı Malatya doğumluyum. Boş zamanlarımda kendimi teknoloji, spor, sinema ve tiyatro gibi alanlarında geliştirmeye çalışıyorum. Hobi olarak kitap okuyup, kendi hayatımın kesitlerinden oluşan videolar ve fotoğraflar çekiyor, ülkeleri, illeri kasabaları, köyleri geziyor, yazılım ve yabancı dil öğreniyorum.

Bir cevap yazın