Cuma, Ekim 30, 2020
Gündem

Erdoğan’dan İş Bankası talimatı: CHP’nin süreci nasıl yönettiği belli, çalışmayı bir an evvel bitirin

Türkiye İş Bankası’nın hisselerinin Hazine’ye devri için başlatılan çalışma konusunda Cumhurbaşkanı Erdoğan bir an evvel sonlandırılması talimatını verdi.Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Mevzuat belli, CHP’nin süreci nasıl yönettiği belli, fazla geciktirmeyin, çalışmayı bir an evvel bitirin” dedi.

Erdoğan başkanlığında önceki gün düzenlenen MYK toplantısında baroların seçim düzenlemesinin beraberinde CHP’nin Türkiye İş Bankası’ndaki hisselerinin devri konusu da gündeme geldi. Telekonferans yöntemiyle yapılan toplantıya Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ve Adalet Bakanı Abdulhamit Gül de katıldı.

Hürriyet’ten Gizem Karakış’ın haberine göre Erdoğan, AK Parti’nin, CHP’nin İş Bankası hisseleri ile alakalı kurmuş olduğu komisyon, anayasa, uluslararası hukuk, medeni hukuk ve siyasi partiler mevzuatı üstünde dört kollu bir çalışma yürütülerek, çalışmanın en geç 10 gün içerisinde tamamlanması talimatını verdi.

‘Fazla geciktirmeyin’

AK Parti Genel Başkan Yardımcıları Hayati Yazıcı ve Nuretttin Canikli’nin konu ile alakalı sunum yapmış olduğu toplantıda çalışma ile alakalı bu hafta Meclis ve AK Parti’de toplantılar yapılmasına karar verildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan konu ile alakalı hassasiyet vurgusu yaparken, “Mevzuat belli, CHP’nin süreci nasıl yönettiği belli. Fazla geciktirmeyin. Titizlikle çalışın ve bu konuyu vatandaşa doğru anlatın. CHP’nin bu konu da yanlış anlaşılmalara yol açmasına izin vermeyin. Atatürk zamanında tek parti vardı ve parti devlet idi. Atatürk bütün milletin atası ve sahip olduğu mülk de milletin mülkü, onların şimdi artık partiler arasında bir parti olan CHP’de olması adil değil hem de haklı değil” ifadesini kullandı.

Edinilen bilgiye göre AK Parti, Demokrat Parti’nin 1953 senesinde çıkardığı ve Atatürk’ün vasiyetine rağmen bankanın tüm mirasını Hazine’ye devreden yasayı örnek alınacak.

Bir cevap yazın