Cuma, Ocak 22, 2021
Katagoriler

Evde Kal Film Önerisi

Evde kaldığımız bu günlerde film izlemenin tam vakti diye düşünüyoruz. Tabi ki çoğunuzun boş zamanlarda şu filmleri izleyeyim listesi vardır. Eğer böyle bir listeniz varsa bu yazımızı es geçmeyip yazacağımız filmleri de listenize eklemenizi tavsiye ediyoruz:)

Bu listemiz tüm zamanların en iyi filmlerini, kült yapımlarını izlemiş, yok mu bize önereceğiniz pek de adını duymadığımız filmler diyenlere gelsin. Bazı filmlerin ülkemizde her yerde veya hiç vizyona girmemesi, reklam kampanyalarının kısıtlı olması veya vizyon tarihiyle, popüler filmlerin gölgesinde kalmasından dolayı geri planda kaldığını düşünüyoruz. Bundan dolayı küçük de olsa bir liste hazırlayalım istedik.

Kusursuz Çember (1997)

Tür: Savaş/Dram
Yonetmen: Ademir Kenović

Saraybosnada sırpların katliamları sırasında iki küçük erkek kardeşin, karısı ve kızını başka bir ülkeye göndermiş şairle tanışmaları ve aralarındaki ilişkileri konu alan film.

Bosnadaki vahşeti saf bir şekilde anlatan, savaşı ve yarattığı çaresizliği tümüyle hissettiren, insanlığı sorgulatan film. Filmdeki şairin şiirleri, Bosnalı yazar ve şair Abdullah Sidran' a aittir. Kendisinin hayatına ve yazılarına bir göz atmanızı tavsiye ederiz. Filmin müzikleri ve yalınlığı filme ne kadar savaş filmi olsa da sanat filmi havası veriyor.

Sonunda kendimi asmaktan korkuyorum.
Birçoğunun sonu bu oldu, burada ve her yerde.
Günler uzun geliyor, geceler uzun geliyor,
Yıllar uzun geliyor aşk olmadan,
Aşk suyu olmadan, aşk havası olmadan.
Elbette bu mantığın sesi değil.
Hiçbir sorunu çözmeye yardımı olmuyor.
Ama ne zaman gözlerimi kapatsam,
Kendimi asmış olduğumu görüyorum.

Border (2018)

Tür: Fantastik/Gerilim
Yönetmen: Ali Abbasi

Tina olağanüstü koku duyusuyla tanınan bir gümrük memuru. Bir şeyler saklayan herkesin suçluluk duygusunu algılayabiliyor. Ama şüpheli görünümlü bir adam olan Voreyanından geçtiğinde yetenekleri ilk defa meydan okuyor.

Cannes Film Festivalinden ödülle dönen film Oscar’ da makyaj ekibiyle aday oldu. Masal, trajik romantizm ve varoluşsal drama arasında orjinal bir karışım..Biz bayıldık…
Filmin iskandinav mitolojisi hakkında çok mistik bir geçmişi ve onu çok inandırıcı yapan iyi bir karışımı var. Fantastik olmasına rağmen arkada çok gerçekçi sosyal bir plan bulunduruyor. İnsan olmakla bir ruha sahip olmanın arasındaki farkı bize düşündürüyor.

İnsanlar yeryüzündeki her şeyi kendi eğlencesi için kullanan parazitlerdir. Kendi çocuklarını bile. Tüm insan ırkı bir hastalıktır,size söylüyorum.

Sınır olmasaydı günümüz dünyasında ‘özgürlük’ kelimesi yoktu.

The Big Sick (2017)

Tür: Romantik Komedi/Biyografi
Yönetmen: Micheal Showalter

Pakistan doğumlu komedyen Kumail Nanjiani ve yüksek lisans öğrencisi Emily Gardner aşık oluyor ancak kültürleri çatışırken mücadele ediyor. Emily gizemli bir hastalığa yakalandığında, Kumail kendini ailesinin beklentileriyle ve gerçek duygularıyla yüzleşmek zorunda bulur.

Genellikle romantik komedi bizim cok da fazla izlemediğimiz bir tür..ama bu filmi diğerlerinden farklı kılan belirli özellikleri var
1-Film aile ve ırk çatışmasını ciddi bir şekilde islerken komedisi sürüyor..sizi bi anda drama yöneltmiyor
2-Kumail ve Emily senaryoyu kendileri yazıyolar
3-Filmde az sahneleri olmasına rağmen sevdiğimiz bazı komedyenleri(Bo Burnham)görüyoruz.

En İyi Teklif (2013)

Tür: Dram/Gizem
Yonetmen: Giuseppe Tornatore

Filmde şöhreti ülke sınırlarını aşmış bir müzayedecinin hırsları, takıntıları ve buna bağlı olarak gelişen olaylar anlatılıyor.

Filmde bizi etkileyen çok şey vardı. Sürükleyiciliği, müzikleri, şaşırtıcı finali ama izlerken en çok sevdiğimiz şey hic boş diyalog olmamasıydı. Sanki her biri bir edebiyat dergisi satırlarıydı..

İnsan duyguları sanat eserleri gibidir.
Gerçek gibi görülebilirler ama taklittirler.
Her şey taklit edilebilir.
Sevinç, acı, nefret, hastalık, şifa hatta aşk bile…

 

Short Term 12 (2013)

Tür: Dram/Bağımsız
Yonetmen: Destin Daniel Cretton

Film sosyal hizmetler tarafından koruma altına alınmış bir grup çocuğun ve onlarla ilgilenen, geçmişinde de çok büyük travmalara sahip olan Grace in hikayesini anlatıyor. Gracegeleceğin getireceği yeni sorumluluklarını kavrarken, gruba yeni gelen kız Jayden’ a yardim ederken kendi geçmişiyle tekrar yüzleşmek durumunda kalır.

Hepimiz bir yerde geçmiş ve gelecek arasında sıkışıp kalıyoruz. Yaşadığımız şeyler ne olursa olsun geleceğimize iyi veya kötü yön veriyor. Bazen bu dengeyi kuramıyor, kendimize tek zaman yaratıp içinden çıkamıyoruz.

‘Ne zaman etrafında güzellik yaratırsan, kendi ruhunu restore esiyorsun’ Alice Walker

Kübra Rana YILMAZ

Erdinç YILMAZ
Merhaba! Benim adım Erdinç. Orta Doğu Teknik Üniversitesi Jeoloji Mühendisliği öğrencisiyim. Eylül 1995 yılı Malatya doğumluyum. Boş zamanlarımda kendimi teknoloji, spor, sinema ve tiyatro gibi alanlarında geliştirmeye çalışıyorum. Hobi olarak kitap okuyup, kendi hayatımın kesitlerinden oluşan videolar ve fotoğraflar çekiyor, ülkeleri, illeri kasabaları, köyleri geziyor, yazılım ve yabancı dil öğreniyorum.

Bir cevap yazın