Çarşamba, Eylül 16, 2020
GündemTeknoloji

Facebook, koronavirüsten etkilenen küçük işletmelere 100 milyon dolar sözü verdi

Çin’in Wuhan kentinde çıkan Corona virüsü salgını, tüm dünyayı etkisi altına almış durumda. Öyle ki pek çok sektör salgından etkilenmeye devam ediyor. Durumu fark eden Facebook, küçük işletmelere bağış yapma kararı aldı.
ABD merkezli sosyal ağ devi Facebook, Corona virüsünün küçük işletmeler üstündeki etkisini azaltmak için 30’dan fazla ülkede 30.000 küçük işletmeye yatırım yapmayı planlıyor. Facebook ayrıca her çalışanına 1.000 dolar ikramiye verecek.

Küçük firmalar için finansal yardım, nakit bağışlar ve reklam tanıtım kredileri biçiminde olacak. Bunlar, Corona virüsü salgını yayılırken zarar gören işletmelerin ayakta durabilmesine yardım edecek.

 

Facebook Küçük İşletmelere Destek Vermeyi Planlıyor

Facebook; işe gelemeyen personele ödeme yapmak, kira ödemelerine yardımcı olmak, işletmelerin daha fazla müşteriyle bağlantı kurmasını sağlamak ve genel giderlere katkı yapmak için yardımın kullanılmasını hedefliyor. Yardımlar için müracaatlar önümüzdeki haftalarda alınmaya başlanacak. Bu arada Facebook, Business Hub’ı herkese açık hâle getirdi. Orada işletmeler, Corona virüsü salgınının yol açtığı kriz sırasında yönetim için fikir ve tavsiyeler bulabilir.

Facebook Baş Operasyon Sorumlusu Sheryl Sandberg, yapmış olduğu açıklamada “Küçük işletmeler, topluluklarımızın kalp atışlarıdır ve bu işletmeleri yürüten insanların çoğu krizden büyük ölçüde etkilenmektedir” dedi. Sandberg, “Kriz ne kadar uzun sürerse küçük işletmelerin sahiplerinin ve çalışanlarının geçim kaynakları için risk o kadar büyük olur” ifadelerini kullandı.

ABD’li sosyal ağ platformu, ayrıca her bir çalışmakta olanına Corona virüsü salgını yaşandığı günlerde destek amaçlı 1.000 dolar ödeme yapacak. Facebook, küçük işletmeler veya direk olarak çalışmakta olan ikramiyeleri için hibeler veren birkaç büyük şirketten biri konumunda. Öte yandan bir diğer ABD merkezli online alışveriş şirketi Amazon da depo ve teslimat birimlerinde çalışmakta olan işçilerinin saatlik kazançlarını geçici olarak artırma kararı aldı.

Bir cevap yazın