Cuma, Eylül 25, 2020
Teknoloji

Facebook, kullanıcıları koronavirüs hakkında bilgilendirmek için bir Messenger merkezi kurdu

Bugün, COVID-19 hakkında insanları bilgilendiren çözümler üretmek için geliştiricileri kuruluşlarla eşleştiren bir Facebook programının başlatılmasının ardından Facebook , Messenger kullanıcılarının bağlantıda kalmasına yardımcı olmak için attığı adımları açıkladı . Yeni bir merkez olan Messenger Coronavirus Topluluk Merkezi aracılığı ile ağ, kullanıcıların yanlış bilgi yayılmasını önlerken kullanıcıların arkadaşlarınızla, ailenizle, iş arkadaşlarınızla ve toplulukla iletişimde kalmasına yardım edecek ipuçları ve kaynaklar sağlıyor.

“Messenger, beraber olamayacağınız zamanlarda bile, önem verdiğiniz kişilerle beraber hissetmenize yardım ediyor,” diye yazdı Stan Chudnovsky. “Dünyanın dört bir yanında, grup çağrıları için Messenger’ı kullanan kişilerin sevdikleriyle iletişim halinde olmalarında önemli artışlar gördük. Küresel olarak, grup video görüşmelerine% 70 daha fazla kişi katılıyor ve grup video görüşmelerine harcanan süre iki katına çıktı. İster bir arkadaşınızla bire bir görüşme, ister geniş ailenizle görüntülü görüşme yapın, Messenger destek sisteminize bağlı kalmanıza yardımcı olabilir ve bu zorlu vakitleri aşmamıza yardımcı olabilir. ”

Facebook, merkezin sanal bir oyun tarihi planlamak, çocuk öğretmenleri veya okul güncellemeleri için diğer ebeveynlerle bağlantı kurmak ve grup video sohbetleri veya metin grupları düzenlemek gibi etkinlikleri önereceğini söylüyor. Ayrıca, COVID-19 hakkında yanlış veya yanıltıcı bilgi tanımlamanın yollarını vurgulayacak ve COVID-19 tedavileri veya bağış toplama ile alakalı çevrimiçi dolandırıcılıklardan nasıl kaçınılacağını önerecektir.

Ayrı olarak, COVID-19 hakkındaki yanlış bilginin yayılmasını sınırlamak için , Facebook, Messenger kullanıcılarının bir seferde bir mesaj iletebileceği sohbetlerin sınırlarını test etmek gibi alternatifleri araştırıyor. Şirket ayrıca son haftalarda el dezenfektanı, tıbbi maskeler ve COVID-19 test kitleri için reklamları yasakladı .

Chudnovsky, “Bu küresel halk sağlığı krizi geliştikçe, dünyadaki insanları bir araya getirme misyonumuz daha önemli olamazdı” dedi. “Merkezin, insanların yüz yüze beraber olamasalar bile topluluklarını ve sosyal bağlantılarını sürdürmelerine yardım edecek bir kaynak olabileceğini ümit ediyoruz.”

Messenger merkezi, bu ayın başlarında yayını yapılan Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC) ve Dünya Sağlık Örgütü (WHO) gibi kaynakları bir araya getiren ve haber akışının başında yer alan koronavirüs bilgi merkezini Facebook’u tamamlıyor. Politikacılar, gazeteciler ve faydalı sağlık bilgisini yaymayı hedefleyen ünlülerden seçilmiş yayınlar içerir.

Başka yerlerde Facebook, kullanıcıları COVID-19 hakkında bilgilendirmek için eyleme geçirilebilir rehberlik, öneri ve kaynaklar sunmak hedefiyle WHO, UNICEF ve UNDP ile ortak olarak bir WhatsApp bilgi merkezi kurdu. WhatsApp, insanların direk olarak kullanması için mesajlaşma hatları sağlamak amacıyla WHO ve UNICEF ile beraber çalıştığını söyledi.

Facebook, eğitim çabalarının ötesinde, 30’dan fazla ülkede 30.000 uygun küçük işletmeye yardımcı olmak için 100 milyon dolarlık bir hibe programı başlatacağını söyledi. Ayrıca WHO, Facebook, Microsoft, TikTok ve diğer sağlık uzmanları ve teknoloji şirketleri ile işbirliği yaparak yeni koronavirüs ile alakalı zorluklar için yazılım çözümleri bulmayı hedefleyen küresel bir hackathon olan # BuildforCOVID19’u başlattı ve destek için 1 milyon dolar bağışladı Uluslararası gerçekleri denetleme Ağı , dünya genelinde bir araya gerçeklere dama getiren adanmış Poynter Enstitüsü birimi.

Bir cevap yazın