Perşembe, Eylül 24, 2020
Yaşam Tarzı

Hayır, Beyniniz Meditasyon İçin ‘Çok Meşgul’ Değil !

Aklım meditasyon yapmak için çok aktif. Çok meşgul. Çok fazla şey oluyor.

Bu duygular geçerlidir. Meditasyon, normal zamanlarda bile kolay değildir. Travma yaşadıysanız, meditasyon bile etkili olmayabilir.

Ancak benim için, aklımın “çok aktif” olduğunu söylemek zor bir şeyden kaçınmanın hoş bir yoluydu. Meditasyon yapacak disiplinden mahrum kalmadım. Çok zekiydim.

Tabii ki bu doğru değil. Bir meditasyon dersi aldıktan sonra anladım. Babama kanser teşhisi konduğunda, çocukluk evime geri döndüm ve meditasyona isteksizliğimden kurtuldum. İyileşti. Meditasyon yapmayı bıraktım çünkü insanlar böyle yapıyor. Hayat zorlaştığında korkarlar ve kolaylaştığında rahatlarlar.

Fark etmediyseniz, hayat tekrar zorlaştı. ABD, dünyadaki en koronavirüs enfeksiyonlarına ev sahipliği yapıyor. Her gün, Brooklyn’deki dairemde, bir önceki günden daha fazla siren duyuyorum. Ekonomimizdeki ve sağlık sistemimizdeki insanlık dışı kusurlar şehrimde yemek yiyor. Üzülmeyen kimseye güvenmiyorum.

Meditasyon teknikleri nelerdir?

Yine de, işlev görecek kadar sakin olmanız gerekir. Meditasyona geri dönelim. (Üzgünüm, zihnim dolaştı.) Meditasyonun stresi yönetmede yararlı olabileceğini gösteren çalışmalar var. Ancak, meditasyon uygulamalarının ve gadget’larının altın telaşında, bazı iddiaların abartılı olması da mümkündür. Bu eski bir uygulamadır, ancak meditasyonun bilimsel çalışması oldukça gençtir, yani faydaları hakkında bilmediğimiz çok şey vardır.

Meditasyonun size yardımcı olup olamayacağını bilmenin tek yolu: Deneyin. Bilim adamları insan beyninde kaç milyar nöron bulunduğundan emin değiller. Yani evet, zihniniz siz eğitene kadar meditasyon yapmak için “çok aktif”. Bu yüzden oturmanız, gözlerinizi kapatmanız ve pratik yapmanız gerekir.

Belki de meditasyonun zihniniz için bir plaj tatili gibi olduğunu düşünüyorsunuz. Bazı insanlar – bence, mutlu bir şekilde sakin beyinler – gözlerini kapatırlar ve günlük yaşamın ezici endişelerinden uzaklaşırlar.

Bu şekilde çalışmaz. Jon Kabat-Zinn, Nerede Olursanız Olun kitabında, meditasyonu “uyanıklığın, şimdiki farkındalığın sistematik olarak geliştirilmesi” olarak tanımlıyor. Esasen, düşüncelerin ve hislerin etrafında dolaşmak yok.

Ancak meditasyonla ilgileniyorsanız, biraz huzur hissetmek istersiniz. Stresli durumlarda olmak ve iyi olmak istiyorsunuz. Açıkçası veya yanıltıcı değil. Ama şu anda, tamamen farkında ve onunla baş edebileceğiniz en iyi şey.

Beyniniz aktif. Geçmişi aydınlatır ve gelecek hakkında endişeleniriz. Bu bizi insan yapar. Meditasyon ile başarı bazen sadece zihninizin yarıştığını, bu düşüncelerin gitmesine ve ilerlediğinin farkındadır.

Şu anda sinirlenecek çok şey var. Bu yüzden meditasyona başlamak için mükemmel bir zaman.

Hüseyin Doğan

Bir cevap yazın