Perşembe, Eylül 17, 2020
Gündem

İmamoğlu’ndan kritik uyarı: Lütfen uzak durun

Corona virüsü tehdidi sebebiyle ‘dışarı çıkmayın’ uyarılarına rağmen İstanbul’da 60 yaş ve üstü toplam 121 bin 253 kişinin, 313 bin 253 kez toplu taşıma araçlarını kullanmış olduğu İETT verilerine yansıdı. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, risk grubundaki yurttaşları toplu taşıma kullanım düzeyinin hâlâ yüksek olduğunu hatırlatarak, “Korunmak için lütfen ama lütfen toplu alanlardan uzak durun” uyarısında bulundu.

Dünyayı kasıp kavuran corona virüsünün en fazla 60 yaş ve üstü insanları etkiliyor. Uzmanlar, 60 yaş üstü yurttaşları evden çıkmamaları ve özellikle virüs bulaşma riski yüksek olan toplu taşıma araçlarını kullanmamaları konusunda uyarsa da İstanbul’da bu uyarıların pek dikkate alınmadığı ortaya çıktı.

BİR GÜNDE 121 BİN KİŞİ…

Risk grubu içerisinde bulunan 60 yaş üstü yurttaşların İstanbul’da toplu taşıma kullanma oranları % 40’lar düzeyinde düştü.

Ancak uyarılara rağmen toplu taşıma araçlarını kullanmaya devam etmekte olan yurttaşlar da dikkat çekiyor.

İBB’nin verilerine göre, 17 Mart Salı günü risk grubundaki 60 yaş ve üstü toplam 121 bin 253 kişi, 313 bin 253 kez toplu taşıma araçlarını kullandı.

İMAMOĞLU UYARDI

Toplu taşıma verileri ile alakalı istatistikleri Twitter hesabından paylaşan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem, risk altındaki yaş grubunda toplu taşıma kullanımının hâlâ yüksek olduğunu kaydetti.

İmamoğlu paylaşımında şu ifadelere yer verdi:

*Toplu ulaşım analizimizde, salgın hastalık açısından risk grubundaki ileri yaşlardaki yurttaşlarımızın kullanım düzeyinin hala yüksek olduğu görülmekte.

* İleri yaşlardaki yurttaşlarımızı özellikle uyarmak isterim; korunmak için lütfen ama lütfen toplu alanlardan uzak durun.

 

Bir cevap yazın