Cuma, Eylül 18, 2020
Gündem

İnsanlar Koronavirüsün’den Korunmak İçin Sığınaklara İnmeye Başladı

Koronavirüs salgını 158 ülkeyi etkisi altına alarak insanların büyük bir endişeye kapılmasına neden oldu. Yıllardır muhtemel bir felaket için hazırlık yapan küçük bir kesim ise an itibarıyla sığınaklarına kaçmış durumda.
Koronavirüs salgını sebebiyle şimdiye kadar yaklaşık 9 bin insan hayatını kaybetti. Virüse enfekte olan insan sayısı ise 200.000’i geçti. Virüsten etkilenen ülkelerdeki insanlar, hastalanmamak için katı önlemler uygulamaya çalışıyorlar. Küçük bir azınlık ise uzun bir zamandır bu gibi insanlığı tehdit edecek durumlar için hazırlanıyorlardı.

Yıllardır erzak, ilaç ve silah depolayarak muhtemel bir felaket senaryosuna hazırlanan insanlar, koronavirüs salgını ile birlikte yeniden gündeme geldiler. Gazeteciler, koronavirüs salgınına karşı sığınaklarında yaşamaya başlayan insanlarla konuşarak gündem hakkında düşüncelerini sordu.

ABD’nin Illinois eyaletinde yaşamakta olan 67 yaşındaki Dale Lambert, senelerdir koronavirüs salgınına benzer süreçler için hazırlık yaptığını söylüyor. Virüs salgını sebebiyle devam ettirdiği karantina sürecinin yıllarca sürebileceğini dile getiren Lambert, bir yıl yetecek kadar erzağı olduğunu belirtti. Evinden 1.5 km uzakta gıda depolayan Lambert, günde 40 vitamin aldığını, hastalıktan korunmanın en iyi yolunun bağışıklık sistemini korumak olduğunu ifade etti.

59 yaşındaki James Wesley Rawles ise 15 senedir kendini ve ailesini korumak için felaket senaryolarına karşı hazırlık yaptığını söylüyor. 4 sene boyunca kendilerine yetecek kadar gıda malzemesi olduğunu dile getiren Rawles, N95 yüz maskesi ve yüzlerce lateks eldiveni deposunda tuttuğunu açıkladı.

Şehirlerden ve kasabalardan uzak bir alanda yer altına kurmuş olduğu sığınakta ailesi ile birlikte yaşamakta olan Rawles, avcılık yaparak ve tarlasıyla uğraşarak günlerini geçirdiğini belirtiyor. 1992 senesinden beri bu şekilde yaşadığını dile getiren adam, yalnızca koruyucu malzemelerde değil gıda maddelerinde de ileride sorun yaşanacağını söylüyor.

Koronavirüsü salgını sebebiyle gerekli önemleri almak, virüs salgınının yayılmasını önlemek açısından doğru bir uygulama. Ama virüs salgını sebebiyle bir sığınakta yaşamak için hala erken olduğunu söylememiz gerekmektedir.

Bir cevap yazın