Perşembe, Eylül 17, 2020
SanatYaşam Tarzı

İnsanların Düşündüklerini Umursamamanın Yolları

Sen teksin, diğerlerini unut!

23:00 civarı her gece düşüncelerimle yalnız başıma yatar ve kendimle ilgili en kötü şeyleri düşünürüm.

Koyun saymak gibi daha huzurlu bir şey yapmam gerektiğini biliyorum. Bunun yerine, her gece, karanlıkta, duvara bakan, insanların benim hakkımda ne düşündüğünden endişe duyuyorum. Sanki sinir bozucu derecede sıkıcı bir kitabın sayfalarını çeviriyormuş gibi, bir arkadaşım olarak eksikliklerimden geçeceğim – cevap vermediğim kısa mesajlar, kaçırdığım doğum günleri, geceleri kurtardım. Geniş ailemi nasıl hayal kırıklığına uğrattığımı düşünüyorum – yaşlı akrabaları aramayı unutmak, ziyaretler arasında çok uzun süre kalmak, ziyaret ettiğimde çok “zor” ve iddialı olmak için.

Zihnim işe başladığında ve özellikle kendi yazım olduğunda, işler o zaman daha karanlık olur. Birisinin kendimi akranlarımın, gazeteci arkadaşlarımın ve hatta meslektaşlarımın işimle ilgili bu şeyleri düşündüklerine ikna edebileceği her türlü eleştiriyi hayal ediyorum. Tam yabancılarla küçük etkileşimleri yeniden yaşarım.

Bu düşünceler sadece uyumak için koşarken bana gelmiyor. Arkadaşlara uygulamalarla ilgili mesaj gönderdiğimde, son dakika tarihine hayır demenin bencil görünmesini sağlayacak mı acaba? Tweet attığımda, insanların tonumu çok fazla, çok hafif, çok tahmin edilebilir olarak algılayıp algılayamayacaklarından endişe ediyorum. Instagram’da, altyazılarım ve Hikayelerim yeterince esprili değilse, çok fazla selfie çektiğim, boşuna ve takıntılı göründüğüm için endişeleniyorum.

Eski bir patron bana bir keresinde “Başkalarının senin hakkında ne düşündüğünü önemsemeyi durdurmalısın,” dedi. Ama mesele şu ki, keşke bu kadar basit olsaydı. “Sadece bana nasıl olduğunu söyle!” Keşke o zaman söylemiş olsaydım. Dürüst olmak gerekirse, diğer insanların benim algılarım hakkında daha az bok vermek için beynimdeki bir düğmeyi çevirmeyi çok isterim, ama bu böyle çalışmıyor. Diğer insanların onayına olan ihtiyacımı ortadan kaldırmak çok iş gerektirecek.

2019’un sonunda, kendime “insanların ne düşündüğünü önemsemekten vazgeçmen gerek.” Diyebileceğim sayıda insan sınırımı aştım. Kendime çok fazla önem verdiğimi söylemek, bu düşünceler üzerinde çok az etkiye sahipti. Dolayısıyla, sürekli olarak başkalarının sizin hakkınızda ne düşündüğünden endişeleniyorsanız veya davranışlarınızda onay arama eğilimleri fark ettiyseniz, bu konuda tam olarak ne yapabilirsiniz? Zihinsel sağlık profesyonellerinden rahatsız edici buluyorsanız, bunu ele almanın somut yollarını istedim.

Bunun Sadece İnsan Doğası Olduğunu Bilin
Başkalarının sizi nasıl gördüğünü önemsemenizin bir nedeni var. Danışmanlık psikoloğu Dr. Mara Klemich : Yaşamak ve Kalple Liderlik – bana güvensiz hissettiğimizde ve içsel değerlerimizi kaybettiğimizde onay arama davranışlarını telafi ettiğimizi söyledi. “İnsanlar olarak, hepimiz başkalarıyla bağlantı kurmak için doğuştan gelen bir dürtüyü paylaşıyoruz,” dedi Klemich. “İçermeye kablolanmış durumdayız. Reddetmek dışlama anlamına gelir ve bu nedenle anlaşılır bir şekilde korkuyu tetikler.

Aslında, sinirbilimci, psikolog ve değişim uzmanı Dr. Lynda Shaw’a göre, bir grubun parçası olmak bir zamanlar insanın hayatta kalması için anahtardı.

Shaw, “Kendi başınıza olsaydınız saldırı veya kıtlık daha muhtemeldi. Grup üyeliği sosyal kabullenmeye dönüştü, bu yüzden başkalarının sizin hakkınızda ne düşündüğüne bakmak, ait olmak istiyorsanız zorunlu hale geldi.” Dedi. “Onay almak bizi iyi hissettiriyor, endorfinler, dopamin ve serotonin dahil olmak üzere mutlu hormonlarımızdan acele ediyoruz. Birinin onayı olmadan aynı etkiyi elde edemediğinizde problemler ortaya çıkıyor.”

Onay isteğinizin tüm insanlarda doğuştan olduğunu anlamak gerçekten yararlıdır. Klemich, “nöropsikolojik ve nörofizyolojik araştırmaların sosyal reddinin fiziksel ağrıya karışan aynı beyin bölgelerinin çoğunu aktive ettiğini gösterdiğini gösterdi. Bu kesinlikle onaylanmamanın neden duygusal olarak acı verdiğini ve onaylanmamanın neden derinden etkilendiğini açıklamaya yardımcı olur.”

Sınırlarını Belirle
Diğer insanları mutlu etmek konusunda cehennem olduğumuzda, net sınırlar oluşturmak zor olabilir. Ancak bu son derece önemlidir. Klemich, “Hayır diyemeyiz, çünkü başkaları tarafından onaylanma ihtiyacımız, uygun sınırlar belirleme yeteneğimizden daha büyüktür, neden bir şey yapmak istediğinizi ancak şu anda yapamayacağınızı açıklayın. . “Yeni bir görev veya taahhütte bulunduğunuzda kendinize dürüst olmaya başlayın – kendinize sorun, bunu sizin için ‘doğru’ olduğu için mi onaylıyorsunuz ve onaylamamak istediğinizden mi düşünüyorsunuz?” Haftalık görevlerinizi değerlendirin ve hangilerinin insanları memnun edeceğini düşünün – eğer yardımcı olursa bir liste yapın. Klemich bu liste üzerinde çalışmayı ve bunu yapmanız gerekip gerekmediği konusunda bazı dürüst kararlar almanızı tavsiye etti.

Öz Güveninizi Artırın
Eék, refahınızı etkileyen onay arayan dürtüler hissettiğinizde, kendini kabul etme üzerinde çalışmak gerçekten yardımcı olabilir. Bu beden kabulünü ve kendi öz değerinize inanmayı içerir. Vücudunuzu kabul etmek bir gecede olmaz, ancak benlik saygısı ve beden imgesi üzerinde çalışmak için yardımcı olabilecek teknikler vardır.

“Kendini kabul etme yolu kişiden kişiye değişecek, bu yüzden sizin için en uygun olanı keşfetmeniz ve bulmanız gerekecek.” “Araştırmalar, dikkatli dikkat ve meditasyon eğitiminin, duygusal uyaranlara yanıt veren amigdala (beyinde, duygu işleyen bez) üzerinde bir etkisinin olabileceğini, beynin stres ve endişe duygularına tepkisini düşürdüğünü ve bunun yerine, içeriye bakma ve kendini kabul etme alanı ile. ”

Öz-Yönetim Uygulaması
Başkalarından aradığınız doğrulama veya onayı almazsanız, bu reddedilme ve onaylanmama gibi hissedebilir. Kelmich’e göre, özyönetim uygulamak, “kendini suçlama ve kendinizin olumlu yönlerine odaklanma gibi olumsuz duyguları bastırmak” anlamına gelir. “Olumsuz durumları yeniden çerçevelemeyi, böylece algılanan eleştiriden ziyade onların içindeki fırsatları görmeyi” öğrenmeyi tavsiye etti.

Klemich ayrıca dilinize, “kendi kendine konuşma” ya ve davranışınıza dikkat etmenizi ve başka birinin iyi olduğunuzu, doğru seçimi yaptığınızı ya da doğru yaptığınızı söylemesini istediğinde anlamaya “tavsiye etti şey.”

“Bunun yerine, bir karar verdiğinizde, kendinizin doğru hissettirdiğini kendinize danışın, kendinize bunun seçiminiz olduğunu hatırlatın ve kendiniz olduğunuzu onaylayın.” Dedi.

İnsanların size ne söylediği önemli değil, belli bir şekilde düşünmeyi bırakmanızı sağlamak için kafanızda sihirli bir düğmeyi çevirmek kadar basit olmayacak. İnsan olmak, diğer insanların senin hakkında ne düşündüğünü önemsemektir. Sadece sen olmadığını bil.

 

Hüseyin Doğan

Bir cevap yazın