Çarşamba, Eylül 16, 2020
Teknoloji

Instagram’dan para kazanabilecek

Instagram kullanıcıları için hazırlanan yeni bir gelir modeli kullanılmaya başlanıyor. Bu yeni gelir paylaşımı ile beraber Instagram daha önce yapmadığı bir uygulamayı kullanıma açıyor. Böylece Instagram ve YouTube rekabeti daha önce olmadığı kadar değişik bir noktaya doğru ilerlemeye başlayacak gibi görünüyor.

Instagram kullanıcıları IGTV videoları ile para kazanabilecek
Kısa bir süre önce Instagram tarafından açıklaması yapılan yeni sistemde, IGTV videolarına reklam tanıtım yerleşimi yapılacağı bilgisine ulaşıldı. 15 saniyeye kadar olan bu reklam tanıtımlar, ürün satışlarını kapsayacak. Reklam bağlantısını açmak için ise daha önceki link paylaşımlarında olduğu gibi yukarı kaydırma kareketi değil de üstüne tıklama hareketi yapılacak. Bu da reklam tanıtım bağlantılarının açılma oranını artıracak.

Bu reklam tanıtımlardan elde edilen gelirler de tıpkı YouTube’da olduğu gibi yayıncı ile bölüşülecek. Şu an için hangi oranda Instagram reklam tanıtımları gelirlerinden pay alınacağı konusunda detaylı bilgiler açıklanmış değil.

Yeni Instagram reklam tanıtımları öncelikle belirli bir kitle ile denenecek. Şu an için açıklanana göre İngilizce dilde içerik oluşturan 200 farklı Instagram fenomeni seçilmiş durumda. Bu Instagram fenomenleri arasında Adam Waheed ve Lele Pons gibi isimler bulunuyor. IGTV reklam tanıtımları için de seçilmiş bazı reklam tanıtım veren markalar bulunuyor. Bu markalar arasında da Ikea, Puma ve Sephora gibi isimler olduğu bilgisi paylaşılıyor.


İlk olarak 2018 senesinde duyurulan ve o dönemde YouTube karşısında önemli bir rakip olacağı ifade edilen IGTV, şimdiye kadar dikey video formatı ile yalnızca canlı yayınlar ile YouTube karşısında etkili olabilmişti. Uzun video söz konusu olduğunda Instagram fenomenleri ve Instagram kullanıcıları, daha oldukça farklı platformları tercih ediyordu. Şimdi ise yeni reklam tanıtım modeli ile beraber Instagram para kazanma sistemi yalnızca sponsorlu paylaşımlarla değil, direk olarak YouTube gibi içeriklere eklenen reklam tanıtımlardan olacağı için video paylaşımlarının artacağı beklentisi de bulunuyor.

Facebook tarafından satın alındıktan sonra biroldukça farklı konu da yenilik sunan Instagram, anlaşılan o ki video paylaşım platformu olma konusunda da önemli çalışmalar gerçekleştiriyor. İlk denemelerden sonra bu reklam tanıtım sisteminin geleceği konusunda da daha ayrıntılı bilgiler ortaya çıkmaya devam edecektir.

Bir cevap yazın