Çarşamba, Eylül 16, 2020
Teknoloji

iTunes Kullanarak iPhone Restore Etmek

İPhone’unuzu biçimlendirmeniz için birkaç neden olabilir.  Örneğin, iPhone’unuzu bir arkadaşınıza veya akrabanıza verecek olmanız yada en önemlisi Apple ürünleri ile ilgili sorun yaşayanların en çok başvurduğu çözümlerden birisi Hard reset atma olmaktadır. Örneğin, cihazın stabil çalışmaması şarj süresinin kısalması gibi. Fakat kişiler, fotoğraflar, mesajlar, notlar ve daha fazlası tüm önemli kişisel verileri silmeye karar vermeden yedek almanız gerekebilir.

Burada anlatılanlar iPhone 11/11 Pro / 11 Pro Max / Xs Max / Xs / X / 8/7/6/5 vb tüm modeller için uygundur.

iPhone’a hard reset nasıl atılır?

Aşağıdaki işlemleri; iPhone/iPad’inizi data (şarj) kablonuz ile bilgisayarınıza bağlayarak yapmanız gerekir.

“iPhone’umu Bul” özelliği açık ise mutlaka kapatın. Apple iCloud ID ve şifreyi bilmiyorsanız aşağıdaki diğer adımlar asla yapılmamalıdır!(Cihazınız aktivasyon ekranında kalır ve iCloud bilgilerinizi girmeden açılmaz!)

Bilgisayarınızda yüklü değilse iTunes yazılımını yükleyin Buradan sistemimize göre 32 bit ya da 64 bit olan iTunes programını bilgisayarımıza indiriyoruz.Kurulum işlemi çok basit o yüzden anlatma ihtiyacı duymuyorum.Next diyerek hiçbir ayara dokunmadan kurabilirsiniz.

ipsw.me üzerinden cihazımıza uygun ipsw modelini indiriyoruz

iTunes kurduk, IPSW dosyamızı indirdik.Şimdi sıra geldi telefonumuzu DFU moda almaya.

  • iPhone’u bilgisayarımıza bağlıyoruz ve iTunes’i çalıştırıyoruz.
  • iPhone’u kapatıyoruz (Power tuşunu basılı tutun)
  • iPhone kapandıktan sonra, Power Tuşuna ve Home Tuşuna aynı anda basıyoruz ve 10 saniye basılı tutuyoruz, ardından Power tuşunu bırakarak Home tuşuna basılı tutmaya devam ediyoruz.
  • -Yaklaşık 20 saniye sonra bilgisayarınızda aşağıdaki uyarı mesajını göreceksiniz.

Artık cihazımızı da DFU moda aldığımıza göre işleme başlayabiliriz.Çıkan seçeneklerden “geri yükle” tuşuna,

  • MacOS işletim sistemi için “ALT” tuşuyla basılı tutarak,
  • Windows işletim sistemi için”SHİFT” tuşuna basılı tutarak,

Sonrasında indirdiğimiz IPSW dosyasını bularak seçiyoruz.Sonrasında kendimize güzel bir kahve yaparak işlemin bitmesini bekliyoruz.

 

 

Erdinç YILMAZ
Merhaba! Benim adım Erdinç. Orta Doğu Teknik Üniversitesi Jeoloji Mühendisliği öğrencisiyim. Eylül 1995 yılı Malatya doğumluyum. Boş zamanlarımda kendimi teknoloji, spor, sinema ve tiyatro gibi alanlarında geliştirmeye çalışıyorum. Hobi olarak kitap okuyup, kendi hayatımın kesitlerinden oluşan videolar ve fotoğraflar çekiyor, ülkeleri, illeri kasabaları, köyleri geziyor, yazılım ve yabancı dil öğreniyorum.

Bir cevap yazın