Perşembe, Kasım 26, 2020
KeşfetSeyehat

Karşınızda Huzurun Başkenti Norveç…

Bu ülke size mutluluğun sarhoşluğunu tattıracak...

Norveç İskandinav Yarımadasının batısında yer alan, Kuzey Avrupa sınırları içerisinde bulunan bir ülkedir. Asıl adı Norveç Krallığıdır.  Atlas Okyanusunun Norveç’e kıyısı bulunmaktadır. Kıyılarında binlerce fiyort kıyı tipi bulunan bu ülkenin Finlandiya, İsveç ve Norveç gibi komşuları vardır. Başkenti Oslo olan Norveç’te 21.925 kilometrelik çok uzun bir sahil şeridi bulunmaktadır.

Ülkede refah o kadar yüksektir ki insanları bu yüzden Avrupa Birliği’ne girmek istememektedir. Bu yüzden de Avrupa Birliğinden gelen hiçbir teklifi kabul etmemişlerdir. Bu ülke için ekonomideki en önemli faktörler petrol ve balıkçılıktır. Dünya balıkçılık sektörünü elinde bulundurmalarının yanı sıra kıyı kesimlerindeki büyük petrol rezervleri Norveç’in en önemli geçim kaynaklarıdır. Zaten Avrupa Birliğine girmek istememelerinin bir sebebi de balıkçılık sektörünün olumsuz etkilenebileceği düşüncesidir.

Avrupa Birliğinin ısrarları işe yaramamaktadır. Ülkede iki defa referandum yapılmasına rağmen halk tarafında ret oyu verilmiştir. Şu zamanlarda ise araştırma şirketleri Norveç halkının Avrupa Birliğine girme isteklerinin yüzde ellilere çıktığını söylemektedirler.

Diğer yandan Norveç bir NATO üyesidir. ABD ve Rusya arasında Kuzey Kutbunun dengeleyici gücü rolünün üstlenmektedir.

Norveç’in en önemli sorunu yaşlanan nüfustur. Genç nüfus oranı az olduğu için iş gücü sıkıntısı ülkede baş göstermiştir. Çalışan nüfus oranı azaldığı için ülkelerinde çalışacak işçi aramaktadırlar. Yurt dışından gelen ve iş bulamayan insanların ise bu ülkede yaşama ihtimali çok azdır çünkü Norveç huzurun başkenti olsa da Avrupa’nın en pahalı ülkesidir.

Gece hayatı, kocaman ve leziz somonları ve elbetteki Dünyaca meşhur Kuzey ışıklarıyla Norveç tartışmasız cennetin provasının yapıldığı yerdir. Hayatınızın küçük de olsa bir bölümünü burada yaşayabilirseniz yaşamak kelimesinin tanımını işte o zaman çok daha iyi anlayacaksınız diye düşünüyoruz…

 

 

Kıvanç Turhan

Bir cevap yazın