Cumartesi, Kasım 28, 2020
KeşfetSeyehat

Karşınızda mükemmel doğası ve mutlu insanlarıyla Hollanda

Mutluluğun inşa edildiği medeniyet Hollanda...

Rotterda, The Netherlands. Luchtfoto's van Rotterdam vrijgegeven voor de Rotterdam BrandingToolkit. Aerial pictures of Rotterdam copyright released for the Rotterdam BrandingToolkit. foto: Gerhard van Roon/Kunst en Vliegwerk

Hollanda topraklarının büyük bir kısmı Batı Avrupa’da bulunan aynı zamanda Karayiplerde de üç adası bulunan bir ülkedir. Doğuda Almanya, Güneyde Belçika ile komşudur. Başkenti milyonlarca turist ağırlayan Amsterdam’ dır. Avrupa’nın en büyük limanlarından biri olan Rotterdam kenti Hollanda’da bulunur. Hollanda meşruti monarşi ile yönetilir bu yüzden asıl adı Hollanda Krallığıdır. Topraklarının çoğunluğu deniz seviyesinin altında bulunan ülkenin nüfus yoğunluğu fazladır. Hollanda Schengen bölgesinin içinde yer almasının yanı sıra Avrupa Birliği, NATO ve OECD üyesidir. Bu ülke en çok laleleri, peynirleri, laleleri ve bisikletleri ile tanınır.

Hollanda doğa anının torpil geçtiği kentlerin başında gelir. Aynı zamanda diğer adı ise özgürlükler ülkesidir. İnsanlar Hollanda sokaklarında içlerindeki o büyük huzurla gezerler. Dünyanın bütün kötülüklerinden arındırılmış, insanların tebessümlerini etrafına saçarak gittiği bu ülkede halkın mutluluk oranı dünyanın en zirvesindedir.

Hollanda dünyanın en büyük 16. ekonomisine sahiptir. Kişi başına düşen gayri safi yurt içi hasıla ise dünyada 7. sıradadır. Büyüme oranı Avrupa’nın en düşük ülkelerinden biri olsa da dünyada en fazla ihracat yapan ilk on ülkenin arasındadır.

Diğer Avrupa ülkelerinden bambaşka bir mimari ve tarihle karşımıza çıkan Hollanda, kültür ve sanat bakımından da gezginleri doyuracak altyapıya sahip. Gece hayatında ise sınırı olmayan bu ülkenin en güzel şehirlerine göz atarak, yola çıkmadan kendinize uygun bir rota oluşturabilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

Kıvanç Turhan

Bir cevap yazın