Cuma, Eylül 18, 2020
Gündem

Koronavirüsüne karşı en iyi önlem elleri yıkamaktır

Koronavirüs koruması söz konusu olduğunda yüz maskeleri pek bir işe yaramadığını biliyoruz. Henüz malesef bir aşı söz konusu değildir. Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine göre, koronavirüsün bulaşmasını önlemenin en iyi yolu ellerinizi – iyice – sabun ve suyla yıkamaktır .Her şey de olduğu gibi tabi ki  ellerin yıkamanın da doğru bir yolu var.İşte CDC’nin resmi el yıkama nasıl yapılır . Tek ihtiyacınız olan bir lavabo ve musluk.

Aşama 1

Ellerinizi temiz, akan suyla ıslatın. Ardından musluğu kapatın ve ellerinizi sabunlayın.

Sabun mikropların giderilmesi için önemli bir unsurdur.

Adım 2

Ellerinizi ovalayarak sabunu bir köpük haline getirin. Ellerinizi arkasına, parmaklarınızın arasına ve tırnaklarınızın altına sabunla sabunlayın.

Köpürme işlemi ciltteki sinir bozucu mikropları ve kiri temizleyen sürtünmeye neden olur. Köşelere ve çatlaklara da girdiğinizden emin olun – mikroplar orada gizlenir.

Aşama 3

Ellerinizi en az 20 saniye ovalayın. Sihirli bir sayı yok, ancak ellerinizi en az 20 saniye ovalayın, daha uzun sürelerle yıkanan eller daha fazla mikropları çıkardığı gösterilmiştir.

4. Adım

Ellerinizi temiz, akan su altında iyice durulayın.

Mikropları ve sabunu ellerinizden kaldırdınız. Su en iyi temizlik aracıdır.

Adım 5

Ellerinizi temiz bir havlu peçete yada hava yardımı ile kurulayın.Islak eller virüsleri kolayca transfer eder. Onları kurutmak bu riski azaltır.

Sabun ve su virüslere karşı en iyi savunmanızdır, ancak bunlardan birine erişiminiz yoksa el dezenfektanı belli bir süre kullanılabilir.Sadece bir elinize küçük bir dezenfektan küresi pompalayın ve ellerinizi yaklaşık 20 saniye boyunca ovalayın. Ancak unutmayalım ki  el dezenfektanları kir, kimyasallar veya birkaç tür mikroptan kurtaramazlar elinizi, ancak hiç yoktan iyidirler.

 

Erdinç YILMAZ
Merhaba! Benim adım Erdinç. Orta Doğu Teknik Üniversitesi Jeoloji Mühendisliği öğrencisiyim. Eylül 1995 yılı Malatya doğumluyum. Boş zamanlarımda kendimi teknoloji, spor, sinema ve tiyatro gibi alanlarında geliştirmeye çalışıyorum. Hobi olarak kitap okuyup, kendi hayatımın kesitlerinden oluşan videolar ve fotoğraflar çekiyor, ülkeleri, illeri kasabaları, köyleri geziyor, yazılım ve yabancı dil öğreniyorum.

Bir cevap yazın