Perşembe, Eylül 17, 2020
Keşfet

Merkezi Sicilya’da Atmosferik Tarihi Şehir

Enna Coğrafi olarak Enna, Sicilya’nın kalbidir, ancak bu fikir sadece konumundan daha derine iner: burada Sicilya’yı zaman ve kitle turizmi tarafından dokunulmamış bulacaksınız. Kasaba, dramatik Dittaino vadisine bakan bir platoda, uykulu kayalık çıkıntıları ve komşu tepe kasabalarıyla uykulu, rüya gibi bir yer. İtalya’nın en yüksek bölgesel başkenti (deniz seviyesinden yaklaşık 1000 metre yükseklikte) konumu ona ‘Belvedere’ veya ‘Güzel Manzara’ takma adını kazandırdı ve kesinlikle buna sahip. Ayrıca ‘l’ombelico’ veya Sicilya’nın ‘göbeği’ olarak da bilinir.

enna ile ilgili görsel sonucu

Tarihsel olarak Enna, Arap yönetiminden bu yana bir tarım merkezi olarak önemliydi. Nitekim bölge hala İtalyan tahıl üretiminin büyük bir kısmından sorumludur ve İtalya’nın herhangi bir yerinde yediğiniz makarna Enna’da hayata başlamış olabilir. Çevredeki kırsal alandaki bir tur, herhangi bir turiste geleneksel bir Sicilya yaşam tarzı hakkında ilginç bir fikir verecektir.

Pratik bir çalışma geçmişine bağlantıların yanı sıra, Enna, tahıl ve dünya tanrıçası Demeter kültüyle eski bir bağlantı nedeniyle gizem ve mitolojide yer alır. Demna’nın kızı Persephone’un (Roman Proserpina), Yeraltı Dünyası Kraliçesi olmak için Hades (Pluto) tarafından gerçekleştirildiği Enna yakınlarındaki Pergusa Gölü’nde olduğu söyleniyor. Günümüzde geniş Klasik kalıntılar olmamasına rağmen, özellikle ilkbaharda veya geleneksel festivallerde ziyaret ederseniz, şehirde bir efsane ve gelenek duygusu hissedilebilir.

Enna Turistik Yerler

Enna sadece dolaşmak, atmosferi içinize çekmek ve nefes kesen manzaralar çekmek için harika bir şehirdir. Ancak aynı zamanda birçok tarihi bina ve ilgi çekici yerler içerir. Castello di Lombardia, Sicilya’daki askeri mimarinin en önemli örneklerinden biri olduğu için başlamak için iyi bir yerdir. Orijinal yirmi kulesinden sadece altısı kalmasına rağmen, kasabaya hakim olduğu için hiçbiri daha az etkileyici değildir. Enna’nın güçlü bir savunma askeri geçmişi var – saf uçurumların tepesindeki konumu, yakalamanın son derece zor olduğu anlamına geliyordu; Gerçekten de tarih boyunca el değiştirdiği zaman kaçınılmaz olarak zorla değil ihanet yoluyla olduğu söylenir. Bugünlerde Castello halka açık ve ziyaret etmek için büyüleyici bir yer. Yaz aylarında, iç avludaki bir tiyatroda, genellikle doğada ortaçağ oyunlarına ev sahipliği yapar.

enna tourist attractions ile ilgili görsel sonucu

Enna’da ayrıca güzel bir Duomo (katedral) vardır. 1446 yılında ateşle yok edilen bina, önümüzdeki 200 yıl içinde yeniden inşa edildi ve mimari tarzların ilginç bir karışımı. Minber tabanının dibinde Klasik kalıntılar bile bulunur. Duomo’nun yakınında, Duomo’nun hazinesini sergileyen Alessi Müzesi (yakın zamanda tadilatlar) bulunmaktadır. Arkeoloji müzesi de yakındadır, ancak küçük olmasına rağmen bölgesel eserler için ziyaret etmeye değer.

Enna’da görülmeye değer diğer yerler arasında, şehrin kamu bahçesinde, Swabia Frederick II’den (Puglia’daki ünlü ve aynı zamanda sekizgen Castel del Monte’nin kurucusu) adı verilen ilginç bir sekizgen kule olan Torre di Federico yer alıyor – 24 metre yüksekliğinde manzaralarına bakmak için mükemmel bir nokta. Ayrıca, avlusunda hoş bir ortaçağ merdiveni olan Katalan-Gotik tarzda inşa edilmiş Palazzo Pollicarini gibi bir şehir gezintisine bakmaya değer birçok güzel özel bina da bulunmaktadır.

Castello di Lombardia yakınlarındaki küçük bir yolda kısa bir yürüyüş, Demeter Tapınağı’nın temelleri olan Rocca di Cerere’ye götürür. Çok fazla kalıntı olmamasına rağmen, kalıntılar kapalı değildir, bu nedenle Enna’nın efsanevi atmosferini emmek, piknik yapmak ve uzak manzaralara huzur içinde bakmak için güzel bir mekandır.

Ne zaman ziyaret edilir
Sicilya’nın çoğu gibi, gerçekten sıcak havanın hayranı değilseniz, Enna’yı ziyaret etmek için en iyi zaman ilkbahar ve erken sonbahardır. Bahar özellikle güzel ve Paskalya’da, kasabadan Duomo’ya kadar pelerin ve başlıklarda büyük bir alay olduğu için Enna’nın tarihinin mistik tarafını gerçekten görebilirsiniz. 2 Temmuz, bu koruyucu azizin bir büstünün çarşaf giyen çiftçiler tarafından kasabaya sürüklendiği ve ardından bir havai fişek gösterisinin yapıldığı Maria Santissime della Visitazione’nin festivalidir. Motor yarışı hayranları, Nisan ve Ekim ayları arasında Autodromo di Pergusa’da Enna’nın 9km güneyinde yer alan Formula 3 yarışlarının keyfini çıkarabilirler.

Hüseyin Doğan

Bir cevap yazın