Perşembe, Eylül 24, 2020
Bilim

Mürekkep Balığının İnanılmaz Bir Gücü Daha Keşfedildi

 

Bilim insanları, yapmış oldukları her yeni çalışma ile dünyayı, doğayı ve hayvanları adeta yeniden keşfediyor. Yapılan her çalışma ile doğanın ve hayvanların yepyeni özellikleri keşfedilmeye devam ediliyor. İşte bu çalışmalardan bir tanesi de mürekkep balıkları üstünde gerçekleştirildi.

Bilim insanları, yetenekleriyle her defasında insanları şaşırtmayı başaran mürekkep balıklarının yeni bir ‘süper gücünü’ keşfetti. Bilim insanları tarafından gerçekleştirmiş olan yeni çalışmada mürekkep balıklarının yalnızca nöronlarındaki çekirdeklerinin içindeki genetik yapılarını değil hemde aksonlarının içindeki genetik yapıları da düzenleyebildiklerini keşfetti.

Genetik

                 düzenleme

Bu araştırmayla beraber hayvan hücrelerindeki çekirdek dışında gerçekleşen genetik bilgi düzenlemesi de ilk defa gerçekleşmiş oldu. Marine Biological Laboratory’den C. Vallecillo-Viejo ve Joshua Rosenthal önderliğinde gerçekleştirmiş olan bu çalışma, Nucleic Acids Research’te yayınlandı.

Cougaraccess’te yayınlanan habere göre gerçekleştirmiş olan bu yeni keşif, araştırmacıları, moleküler biyolojinin ‘santral dogması’ konusunda bir kez daha şaşırtmış oldu. Santral dogma, Tüba Terim’de “Biyolojik sistemlerdeki dizi bilgisinin bilgi taşıyan biyopolimerler üzerinden kademeli olarak DNA (replikasyon), RNA (transkripsiyon) ve protein (translasyon) biçiminde tek yönlü aktarımını ve bu aktarımda proteinden protein veya proteinden nükleik asit yönünde bir bilgi aktarımı gerçekleşmediğini kabul etmiş olan öğreti” biçiminde açıklanıyor.

Rosenthal ve çalışma arkadaşları, 2015 senesinde yapmış oldukları çalışmada, mürekkep balıklarının taşıyıcı RNA yapılarını olağanüstü derecede düzenlediklerini keşfetmişlerdi. Mürekkep balıkları, yapmış oldukları bu düzenlemeyle sayesinde sinir sistemlerinde üretilecek olan protein türlerinde ince ayarlar yapabiliyor.

Rosenthal, yapmış oldukları keşifle alakalı olarak “Tüm RNA düzenlemelerinin çekirdek içinde gerçekleştiğini düşünüyorduk ancak daha sonra düzenlenmiş taşıyıcı RNA’lar ortaya çıktı. Yeni çalışmamız ile mürekkep balıklarının, RNA’larının hücre çeperinin içerisinde düzenleyebildiklerini gösterdik. Bu da teorik olarak hücrenin lokalize taleplerini karşılayabilmek için protein fonksiyonlarını düzenleyebilecekleri manasına geliyor” ifadelerini kullandı.

Araştırmayı gerçekleştiren ekip, taşıyıcı RNA’ların sinir hücresinin içerisindeki aksonda, çekirdeğin içerisindekinden çok daha yüksek oranda düzenlendiğini de ortaya koymuş oldu. İnsanlarda akson bozukluğu, pek çok nörolojik hastalıkla ilişkilendiriliyor. Yani bu çalışma sayesinde bu hastalıkların tedavisiyle ilgili yeni çalışmalar yürütülebilir.

Bir cevap yazın