Perşembe, Ekim 29, 2020
Gündem

Otellerdeki ortak kullanıldığı alanlar koronavirüs tedbirleri kapsamında sosyal mesafeye uygun düzenlendi

Koronavirüs tedbirleri kapsamında bir süredir kapalı olan oteller yaz sezonunun gelmesi ile birlikte normalleşme planı ile tekrar açılmaya hazırlanıyor. Peki, oteller koronavirüs dolayısı ile nasıl tedbirler alacak? Bodrum’da bazı otellerde kullanıldığı alanlar metre ile ölçülerek sosyal mesafe kuralına göre düzenlenmeye başlandı.

 

Muğla’nın Bodrum ilçesindeki otellerde haziran ayında açılacak sezon öncesi çalışmalar hızlandı. Koranavirüse karşı alınan tedbirler kapsamında otellerdeki ortak kullanıldığı alanlar metre ile ölçülerek sosyal mesafe kurallarına göre düzenlendi.

Dünyayı etkisi altına alan yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınının en fazla etkilediği sektörler arasında yer alan turizmde yeni sezon heyecanı yaşanıyor. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un, turizm sezonunun haziran başında açılacağını açıklamasının ardından Bodrum’daki otellerde de çalışmalar hız kazandı. Sosyal mesafe kuralına göre hizmet sunmaya hazırlanan otellerde, personele de eğitimler verilmeye başlandı. Geçmiş senelerden farklı olarak restoranlardaki masa aralıkları 2 metre 10 santim olarak belirlenirken, açık büfe sisteminde de değişikliğe gidildi. Düzenlemeler ise metreyle ölçülerek ayarlandı.

Otellerdeki doluluk oranına göre tatilciler, yemeklerini gurup olarak yiyecek. Yeni sezonda tatilcilerin, havuz ya da deniz kenarında kullandıkları şezlonglar da sosyal mesafeye göre konumlanacak. Otellerde konaklayacak olan turistlerin sık sık ateşleri de ölçülerek koronavirüse karşı tedbirler alınacak. Otellerin hemen her noktasında el dezenfektanları da hazır bulunacak. Ayrıca otel çalışanları da maske ve eldivenleriyle hizmet verecek. Oteller ULV cihazları ile sık sık dezenfekte edilecek.

‘BEKLENTİMİZ YÜKSEK’

Bodrum’da bulunan bir otelde satın alma müdürü olarak görev alan Umut Türkeş (40), yeni sezondan bir hayli umutlu olduklarını söyledi. Türkeş, “Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un açıklamasının ardından biz de hazırlıklarımıza ara vermeden başladık. 2020 senesinde beklentimiz çok yüksekti, ancak yılın ilk 5 ayını saymıyoruz. O s%n yaz sezonundan umudumuz bir hayli fazla. Ancak koronavirüs sebebiyle geçmiş yıllara oranla değişikliklere gideceğiz. Otelimizdeki kullanıldığı alanlarnı sosyal mesafe kuralına göre yeniden düzenledik. Dezenfeksiyon ve ilaçlama çalışmalarını da sürdürüyoruz. Tabi ki bu süreçte tüm personelimizi eğitimlerden geçiriyoruz” diye konuştu.

‘YERLİ TURİSTLERİN TERCİHİ BODRUM OLACAK’

Bodrum’un yerli turistlerin tercihi olacağını belirten Türkeş, “Sezonda s% 50 ila 60 oranında doluluk bekliyoruz. Yarı kapasiteye hizmet vereceğiz. Birçok ülkeyle hava sahamızın kapalı olması nedeniyle Bodrum’da yerli turizmin daha canlı olacağını düşünüyorum. Tabi şehirlerarası seyahat kısıtlamalarının kaldırılması ve hayatın normale dönmesiyle beraber halkımızın tercihi yine Ege sahilleri olacaktır. Umudumuz bir hayli yüksek ve yaz aylarının turizm adına iyi geçeceğini düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

‘TATİLCİLERİN İÇİ RAHAT OLSUN”

Koronavirüs salgını nedeniyle bu sene tatile gitme konusunda çekinceleri olan yurttaşlara da seslenen Türkeş, “Tatil konusunda tedirginlik yaşayanların içleri rahat olsun. Odalarımızda tek kullanımlı ürünler olacak. Müşteriler otele girdiği andan itibaren kontroller başlayacak. Sağlık için gereken her şeyi fazlası ile yapmaya devam edeceğiz. Bir müşterimizin sağlığı bizler için her şeyden daha önemli” dedi.

Bir cevap yazın