Cumartesi, Ocak 23, 2021
Keşfet

Otizm bir kusur değildir – işte bu yüzden nöro çeşitliliği kucaklamalıyız

  Ee ne yapıyorsun?

Ben bir nöro-çeşitlilik savunucusuyum. Otizm, disleksi ve dispraksi gibi nörolojik farklılıkların insan beynindeki doğal varyasyonlar olduğuna inanıyorum. Toplumumuz bu şartları patolojileştirir ve tedavi etmeye odaklanır. Anlatıyı çevirmeye çalışmaktayım, böylelikle toplum bizi kusurlu olarak görmeyi bırakır ve pek çok kuvvetli ve yeteneklerimizi kucaklamaya ve bunlardan yararlanmaya başlar .

Yeni kitabınıza Spectrum Kızın Hayatta Kalma Rehberi denir . Neden yazdın?

Büyürken, özellikle otistik genç kızlara yönelik hiçbir kitap yoktu. Hepsi nörotipik yetişkinler tarafından otistik çocuklar için yazılmıştır. İstediğim kitabı hazırlamaya karar verdim. Ayrıca otistik kızları kim olduklarını kucaklamaya teşvik eden ve onlara yalnız olmadıklarını hatırlatan canlandırıcı bir kitap yazmak istedim.

Kitapta neler var?

İki ana tema vardır. Birincisi, kim olduğumuz için kabul edilmeyi ve benimsenmeyi hak etmemizdir. Toplum otistik kızlara gerçek benliklerini maskelemeleri için baskı yapar ve böylelikle “normal” görünebilirler. Bu, öz-değer duygumuz ve zihinsel sağlığımız için yıkıcı olabilir. İkinci tema, otistik bir genç olarak okula nasıl gidileceği konusunda tavsiyedir. Sosyalleşmek ve arkadaş edinmek, ezilme ve buluşma, cinsiyet kimliği, sosyal ağ, zorbalık ve çok daha fazlasını tartışıyorum.

Zorbalık hakkında konuşuyorsun. Bu otizmli çocuklara çok şey oluyor mu?

Ne yazık ki, toplum farklı insanlara karşı çok hoşgörülü değildir. Okulda zorbalık yapmadığım bir zamanı hatırlayamıyorum, bu da neden 11 okula gittiğimi açıklıyor. Otistik olduğum teşhisi konduğunda, otistik öğrencilerin % 75’inin zorbalığa uğradığını bildirdi.

“Bana otistik değil, ‘normal’ göründüğüm denildi. İnsanlar hâlbuki bir hakaret olduğunda bunun bir iltifat olduğunu düşünüyor ”

Şu an ne üstünde çalışıyorsunuz?

Nöro-Çeşitlilik Kutlama Haftası çok yakında. Bu kampanyayı 2018’de okulları yalnızca zayıflıklarına ve zorluklarına odaklanmak yerine nörodivers öğrencilerin kuvvetli yönlerini ve yeteneklerini tanımaya teşvik etmek için başlattım. Şu anda İngiltere, Avustralya, Kanada ve ABD’den 600’den fazla okul ve 458.000 öğrenci ve Alan Turing Enstitüsü de dahil olmak üzere pek çok organizasyon var.

Otizm farkındalığı ve anlayışı gelişiyor mu?

Bence özellikle kızlarla ve kadınlarla alakalı olarak değil . Sürekli “normal” olduğumu ve otistik görünmediğimi söylüyorum. Bunu dile getiren insanlar, hâlbuki bir hakaret olduğunda bana iltifat ettiklerine inanıyorlar. Çoğu insanın ölçütü Rain Man filminden Raymond gibi görünüyor ve bu %n insanlar bana genelde otistik olamayacağımı söylüyor. Ayrıca, farkındalık yeterli değil. Kabul ve eşitlik için çabalamalıyız.

En çok hangi bilim alanlarıyla ilgileniyorsunuz?

Fizik ve matematik. İlkokuldan beri her ikisine de tutkuluyum.

Yaşayan ya da ölü herhangi bir bilim insanıyla sohbet edebilirseniz, bu kim olurdu?

Alan Turing . Mükemmel bir matematikçi, bilgisayar bilimcisi, kriptanalist, teorik biyolog ve filozoftur. Onunla da ilişki kurabilirim çünkü kim olduğun için kabul edilmemenin nasıl bir şey olduğunu biliyorum.

Beklenmedik bir hobiniz var ve eğer öyleyse lütfen bize bundan bahseder misiniz?

Kart paketleri topluyorum. Genç yaştaki kartları sayabildim, yani nerdeyse daima kazanıyorum. Bu, kartları neden bu kadar çok sevdiğimi açıklayabilir.

Kıyametten sonra becerileriniz ne kadar faydalı olacak?

Fizik ve matematik doğanın dilidir. Bu %n becerilerim medeniyeti yeniden inşa etmede faydalı olacaktır.

Tamam, son bir şey: bize aklımızı uçuracak bir şey söyle…

Bir cevap yazın