Perşembe, Eylül 24, 2020
Gündem

Sabiha Gökçen’deki uçak kazası soruşturmasında kaptan pilot M.A. tutuklandı

Sabiha Gökçen’de Pegasus’a ait uçağın pistten çıkmasına ilişkin soruşturma kapsamında kaptan pilot M.A. tutuklandı. M.A. ifadesinde Sabiha Gökçen Meydan İşletmesi ve yardımcı pilotu suçladı.

 

5 Şubat’ta 177 yolcu ve 6 mürettebatın bulunduğu İzmir-İstanbul seferini yapan Pegasus Havayollarına ait yolcu uçağının pistten çıkması sonucunda 3 kişinin hayatını kaybettiği kazaya ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında tedavi gördüğü hastaneden taburcu edilen kaptan pilot M.A. Anadolu Adalet Sarayına sevk edildi, çıkarıldığı ve nöbetçi hakimlerce tutuklandı. M.A.’nın verdiği ifadelere göre Yalova hizalarında uçağa kuvvetli bir yıldırım çarptığını belirten M.A., “Kullandığımız pist 06 pistiydi. Ancak pistin sonu 2-4 iniş pistinin yönündeydi. Bu nedenle bolca tekerlek izi vardı. Bu tekerlek izlerinin periyodik olarak temizlenmesi gerekir. Yoksa kayganlaşmaya neden olur. Olay günü de bu nedenle uçağımın kaydığını düşünüyorum” dedi. Değerlerin normal olduğunu ve uçakların inmemesi için hiçbir sebep olmadığını savunan M.A. Anadolu 5. Sulh Ceza Hakimliği, kaptan pilot M.A’nın “taksirle ölüme ve yaralanmaya neden olma” suçundan tutuklanmasına karar verdi.

Erdinç YILMAZ
Merhaba! Benim adım Erdinç. Orta Doğu Teknik Üniversitesi Jeoloji Mühendisliği öğrencisiyim. Eylül 1995 yılı Malatya doğumluyum. Boş zamanlarımda kendimi teknoloji, spor, sinema ve tiyatro gibi alanlarında geliştirmeye çalışıyorum. Hobi olarak kitap okuyup, kendi hayatımın kesitlerinden oluşan videolar ve fotoğraflar çekiyor, ülkeleri, illeri kasabaları, köyleri geziyor, yazılım ve yabancı dil öğreniyorum.

Bir cevap yazın