Pazartesi, Eylül 21, 2020
Gündem

Sağlık Bakanlığı’ndan maske açıklaması

Sağlık Bakanlığı, EN149 standartlarındaki maskelerin sadece eczanelerden ve reçete karşılığında verileceğini açıkladı.

Enfekte olduğu kişilerde çok ciddi solunum yolu rahatsızlıklarına sebep olan yeni tip corona virüsü COVID-19 (SARS-CoV-2), d14f16ca73742d2csekizeae6243csekiz54sekizfa7 sonlarında Çin’in Wuhan şehrinde ilk defa tespit edildiğinden beri dünya genelinde 203.401 kişiye bulaştı ve sekiz.000’den fazla can aldı.

2002 ile 2003 seneleri arasında Hong Kong’da patlak veren SARS virüsü ile % sekiz0’e yakın bir benzerlik göstermesine rağmen 10 kat daha fazla bulaşıcı olduğu belirlenen COVID-19, dünya genelinde olağanüstü önlemlerin alınmasına neden oldu.

Salgının ortaya çıktığı ilk günlerde Sağlık Bakanlığı bünyesinde özel bir bilim kurulu oluşturan Türkiye, süreci mümkün olduğunca pro aktif ve şeffaf bir biçimde yürütmeye gayret ediyor ancak tüm bu çaba, toplumun korku ve paniğe kapılmasını ne yazık ki engelleyemiyor.

Bildiğiniz üzere ülkemizdeki ilk vakanın tespit edilmesinin ardından maske ve dezenfektan ürünlerine yönelik inanılmaz bir talep doğmuştu. Süreci yakından takip eden Sağlık Bakanlığı, maske satışları ile alakalı yeni bir açıklamada bulundu.

Türkiye’de ürün erişebilirliğinin temin edilmesi ve kamu sağlığının korunması hedefiyle gerekli tüm önlemlerin alınmaya devam ettiğini belirten Bakanlık, bu gün itibariyle EN149 standartlarındaki (N95, FFP2 ve FFP3) maskelerin yalnızca eczanelerden ve reçete karşılığında alınacağını duyurdu. Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Başkanı Dr. Hakkı Gürsöz’ün imzasını taşıyan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“Bilindiği üzere Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından COVID-19’un pandemik bir hastalık olduğu ilan edilmiştir.

Bakanlığımızca ülkemizde COVID-19’un yayılmasının önlenmesi, ihtiyaç planlamaları ile stok ve tedarik yönteminin etkili bir biçimde yapılması, ülkemizde ürün erişebilirliğinin temin edilmesi, sağlık hizmetleri sunumunun aksamaması ve kamu sağlığının korunması hedefiyle gerekli tedbirler alınmış ve alınmaya devam etmektedir.

Bu kapsamında EN149 standartlarındaki (N95, FFP2 ve FFP3) maskelerin yalnızca eczanelerden ve reçete karşılığında verilmesi, reçetelerin gerektiğinde ilgili otoritelerce uygulanan denetlemelerde ibraz edilmek, talep edilmesi durumunda ise kurumumuza gönderilmek üzere eczanede muhafaza edilmesi hususunda bilginizi ve gereğini rica ederim”

 

Bir cevap yazın