Çarşamba, Eylül 16, 2020
KeşfetSeyehat

Sassari’de Bir Festival: Cavalcata Sarda ‘güzellik festivali’

Cavalcata Sarda: Güzellik Festivali

Mayıs ayı Sardunya’nın yalın kutlamaları ile her zaman özgünlük ve gelenek zamanıdır: Sardunya’nın kuzeyindeki ‘en seçkin’ alan Sassari, Sardunya halkı için bir buluşma noktası haline gelir.

Cantu a Tenore şarkıcılarının ritmi, atların gürleyen sesi ile sırayla  Atlılar ve Amazonlar izleyicilere ve Yetkililere ekmek, hamur işleri ve sezonun ilk meyvelerini sunuyor. Ritmik tırıs yakında cesur bir yarışa dönüşür: Sedilo’dan atlılar ve Oristano’dan Sartiglia binicileri. Mamoiada Mamutları ve Ottana’nın Boes ve Modülleri, izleyicileri ve fotoğrafçıları büyüleyici ve gizemli maskeleriyle büyülüyor. Geçit törenine ve son akşama Sarrabus bölgesinin lansedleri eşlik ediyor. Bunlar, her yıl Mayıs ayının son ikinci Pazar günü, tüm ada topluluklarının benzersiz kimliklerinin buluştuğu Sassari’nin Cavalcata Sarda’sının ses ve renkleri, müzik ve dansları, mücevherleri ve kostümleri. Majestelerin unutulmaz, zengin bir şovu, harika bir bahar şenliği ve Sardunya’daki en büyük yatılı etkinlik.

Donne in abito tradizionale

Cavalcata sarda - Sassari

Abito tradizionale - Desulo

Eşsiz ve unutulmaz bir atmosfer. Etkinliğin en yüksek noktası Pazar sabahı eski şehir merkezi Sassari’nin yolları boyunca iki kilometrelik bir alayla başlıyor. Sardunya’nın her yerinden gruplar, öküz tarafından çekilen ve çiçeklerle süslenmiş şamandıralarla birlikte yürüyerek ve trakasta ilerliyorlar. Hepsi, geldikleri yere özgü, genellikle güzel bitmiş nakış ve altın ve gümüş telkari ile yapılmış mücevherlerle zenginleştirilmiş geleneksel elbise giyerler. Bunu üç yüzden fazla atlıdan oluşan etkileyici bir geçit töreni izliyor. Öğleden sonra, cesur atlıların kasabanın yarış pistinde, dörtnala koşan atlarda iken muhteşem akrobasi gerçekleştiren atlı yarışları pariglia’ya adanmıştır. Akşamları, launeddas, Cantu tenores ve akordeonların şarkıları ile Piazza d’Italia’da geleneksel şarkılar ve danslar gerçekleşir ve geceye devam ederler.

Cavalcata sarda

Festivalin yalın ve zorlayıcı karakterizasyonu 19. yüzyılın sonuna kadar uzanır ve çekiciliği o zamandan beri aynı kalmıştır. Yazara göre, Cavalcata’nın ilk baskısı Enrico Costa, İspanyol hakimiyetinin sonunda, belediye meclisinin İspanya Kralı Philip V’e saygı göstermeye karar verdiği 1711 yılına dayanıyor. Gururlu asaletin hepsi tatharesa’ya katıldı. Bugün hala görebileceğiniz etkinlik, 1899’da, Kral Umberto I’in ziyareti üzerine, karısı Savoy Margherita ile birlikte, anıtsal olarak onuruna anıtın açılışı için şehre geldiklerinde resmi olarak kuruldu. Victor Emmanuel II. Üç bin kişi kostümlere Sassari eyaletinden katıldı. 1929 ve 1939 baskıları da kraliyet ailesinin üyelerini ağırladı. Son yıllarda, sadece kostümlerin geçtiği geçit töreni üç bin kişinin katılımını görüyor.

Suonatori di Launeddas

Bu gelenek onlarca yıl boyunca konsolide olmuş ve Sardunya’nın her yerinden geleneksel kıyafetlerin halk alayı haline gelmiştir ve şimdi yıllık bir olaydır. Sardunya kültürünün otantik ve gururlu bir ifadesi, sizi güçlü bir topluluk duygusu, Sardunya’nın özü ve doğal güzelliği, kültürü, zanaatkar el sanatları ile yiyecek ve şarabının eşsiz kombinasyonunu keşfetmeye davet ediyor. İçeriden her zaman aynı olan ancak her yıl yeni duygular uyandıran bir törenin büyüsünü yaşayacaksınız. Antik müzikler yol boyunca duyulabilirken, kahramanlar ve seyirciler, geleneksel kostümler, korse, etek, örtülü başlık ve berrit ile (erkeklerin, kadınların ve çocuklardan oluşan canlı bir müzeye benzeyen bir şovda bir araya gelirler) kapaklar).

Hüseyin Doğan

Bir cevap yazın