Çarşamba, Eylül 16, 2020
BilimGündem

Sıcak Hava Covid-19’u Gerçekten Öldürecek Mi?

Covid-19'un Düşmanı Sıcak Havalar Mı?

Bazı insanlar sıcaklık yükseldikçe yeni koronavirüs salgınlarının azalacağını umuyor, ancak pandemiler genellikle mevsimsel salgınlarla aynı şekilde davranmıyor.

Birçok bulaşıcı hastalık mevsim  azalır. Grip genellikle norovirüs kusma böceği gibi soğuk kış ayları ile birlikte gelir. Tifo gibi diğerleri yaz aylarında zirve yapma eğilimindedir. Kızamık vakaları yaz aylarında ılıman iklimlerde düşer, tropikal bölgelerde kuru mevsimde zirveye ulaşırlar.

Belki de şaşırtıcı olmayan bir şekilde, birçok insan Covid-19 ile benzer mevsimselliği bekleyip bekleyemeyeceğimizi soruyor. Çin’de Aralık ayının ortalarında ilk ortaya çıkmasından bu yana, virüs hızla yayıldı ve vakaların sayısı şu anda Avrupa ve ABD’de en keskin şekilde arttı.

En büyük salgınların birçoğu havanın daha serin olduğu bölgelerde olmuştur ve bu da hastalığın yaz mevsimiyle birlikte başlayabileceği spekülasyonuna yol açmaktadır. Bununla birlikte, birçok uzman, yaz boyunca ölmekte olan virüs konusunda bankacılık konusunda çok fazla uyarıda bulundu.

Ve temkinli olma hakları var. Resmi olarak SARS-CoV-2 olarak adlandırılan Covid-19’a neden olan virüs, vakaların mevsimlerle nasıl değişeceğine dair kesin verilere sahip olamayacak kadar yenidir. 2003 yılında yayılan yakından ilişkili Sars virüsü hızlı bir şekilde kontrol altına alındı, yani mevsimlerden nasıl etkilendiği hakkında çok az bilgi var.

Ancak diğer koronavirüslerden, Covid-19’un mevsimsel olup olmayacağı konusunda insanları enfekte eden bazı ipuçları var.

Covid-19’un mevsimsel davranışları için henüz bir kanıt yok ”diyor Colizza. “Davranışsal bileşen de rol oynayabilir.” Ancak, uygulanan önlemlerin virüsün yayılmasını durdurmak için yeterli olup olmayacağını bilmek için henüz çok erken olduğu konusunda uyarıyor. “Tek başına, hastalığın bulaşabileceği temasların azalması nedeniyle etkili bulaşıcılığı kısmen azaltabilir.”

Ve eğer Covid-19 vakaları önümüzdeki aylarda gerçekten kuyruk yaparsa, bunun birkaç nedeni olabilir – izolasyon ve kilitlenmeler gibi önleme tedbirleri başarılı oluyor; popülasyonda artan bağışıklık var; ya da Albert’ın modellerinin önerdiği gibi sezonun bir etkisi olabilir.

Albert, “Mevsimsel bir etki varsa, diğer ikisinin gerçek etkisini maskeleyebilir” diye uyarıyor. “Güçlü bir kilitlemenin çok sayıda insanın maruz kaldığı anlamına geldiği ülkelerde, ikinci bir dalganın sonbahar ve kış geldiğini göreceğimize şaşırmam.”

Covid-19’un mevsimsel değişkenlik göstermesine rağmen, bazılarının önerdiği gibi, yaz aylarında tamamen ortadan kalkması pek olası değildir. Ancak vakalardaki düşüş bazı faydalar sağlayabilir.

Albert, “Eğriyi düzleştirmek için attığımız adımlar ekonomik açıdan pahalı, ancak bu salgını yaza itmemize yardımcı olabilirler” diyor Albert. “Mevsimsellik varsa, sağlık sistemlerini hazırlanmak için ihtiyaç duydukları anda satın alabilir.”

Ve hızla artan sayıda vaka ile başa çıkmak için mücadele eden bir dünyada, sadece umutsuzca ihtiyaç duyduğumuz zaman olabilir.

 

Hüseyin Doğan

Bir cevap yazın