Cuma, Eylül 18, 2020
Gündem

Sigara ve nargile içenlere koronavirüs uyarısı

Yeşilay, tüm dünyada binlerce kişinin yaşamını etkileyen koronavirüs sebebiyle yapmış olduğu açıklamada sigara, nargile ve elektronik sigara kullananları uyardı. Yeşilay yetkilileri, bağımlı grupların koronavirüs açısından daha fazla risk altında olduğunu belirtti.

Tütün ve elektronik sigara, akciğer kanseri, solunum yolu hastalıkları gibi pek çok sağlık problemine yol açarken, bu hastalıklara sahip bireyler koronavirüs için riskli grupta yer almakta.

Kovid-19’a karşı alınacak en temel önlemlerden birinin tütün ürünlerinin ve elektronik sigaranın kullanımına son verilmesi olduğunu belirten Yeşilay Bilim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Volkan Kara şunları söyledi:

“Tütün, elektronik sigara, nargile ve ısıtılmış tütün ürünlerinin genel vücut sağlığına ve tüm organlarımızın fonksiyonlarına olumsuz etkileri olduğunu hepimiz biliyoruz. Tütün dumanı ve elektronik sigaralarda solunan aerosolü, bağışıklık sistemini baskılayarak fonksiyonlarını bozuyor. Bu sebeple dumana maruz kalmak, akut ve kronik hastalıklara neden oluyor. Ayrıca duman akciğerde öksürük refleksini bloke ederek, ciddi enfeksiyonlara yol açabilen virüs ve bakterilerin solunum yolları ve akciğerde tutunmasını kolaylaştırıyor. Gelişmelerden görüyoruz ki, Kovid-19’un vücudu yıktığı organ akciğer olarak karşımıza çıkıyor. Bu sebeple koronavirüse karşı alınacak tedbirlerin başında tütün ürünleri ve elektronik sigara kullanımına son vermek geliyor.”

Pasif içiciler de koronavirüs riski altında
Hastalığın ilk görüldüğü ve yüksek vaka sayılarına sahip Çin’de hastalığın sıklığı, tedaviyi geciktirme, etkisizleştirme ve ölüm oranlarında tütün kullanımıyla 14 kat artışla somut ilişkili olduğunun akademik çalışmalar ile ortaya konduğunu vurgulayan Dr. Kara, “Aktif içiciler kadar pasif içicilerin de risk altıda olduğunu unutmamak gerekir. Böylesine ciddi bir toplum sağlığı sorunu tütün kullanımıyla hem kullanıcısı hem de pasif içiciler için daha ağır sonuçlar doğurabilir. Aktif içicilere hem kendilerinin hem de sevdiklerinin sağlığı için bu riskli dönemi tütün elektronik sigara ve nargile kullanımını bırakma ve tam dumansız ortamlara geçme çağrısında bulunuyoruz” dedi.

Bir cevap yazın