Çarşamba, Eylül 23, 2020
Keşfet

TRT EBA TV Frekans Ayarları Nasıl Yapılır ?

İlkokul, ortaokul ve liselerde Korona Virüs salgını sebebiyle ara verilen eğitim uzaktan devam edecek. Milli Eğitim Bakanlığı TRT bünyesinde 3 yeni EBA TV eğitim kanalı açtı. Bu kanallarda eğitime 23 Mart 2020’de başlanacak. Peki TRT EBA TV frekans ayarları nasıl yapılır, EBA TV ders programı nedir?
Yeni tip koronavirüs SARS-CoV-2’nin neden olduğu salgın hastalık Korona Virüs, ülkemizde en fazla eğitim sistemini etkisi altında bıraktı. Öğrenciler, salgın tehlikesi geçene dek evlerinde kalmaya devam ederken MEB, uzaktan eğitim sistemlerini hayata geçirmeye başladı. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, TRT’ye bağlı olan EBA TV’ler aracılığı ile TV’den ders yayınlarının yapılacağı haberini verdi, tüm süreci açıkladı.

TRT EBA TV frekansları ve EBA TV’de yayınlanacak ders programları kesinleşti. Milli Eğitim Bakanlığı’nın açıklamalarına göre yayınlar 3 ayrı kanaldan, altı farklı frekans ile yapılacak. Bu kanallardan 3’ü HD, 3’ü SD kalitesinde yayınlar verecek. Böylece HD kanallara uyumlu olmayan TV’lerde bile dersler rahatlıkla izlenebilecek. Peki EBA TV frekans ayarları nasıl yapılır, EBA TV ders programı nedir?

TRT EBA TV Frekansları  ayarları ?

 

  • Kumandanızdaki Menü düğmesine basın.
  • Çıkan menüden uydu listesi seçeneğine gelin. (Kurulum ya da buna benzer bir seçenek de olabilir.)
  • Manuel kanal arama seçeneğine gelin.
  • Önünüze gelen ekranda TRT EBA TV frekans bilgilerini girin.
  • TRT EBA frekans bilgileri:
  • Uydu: TURKSAT
  • Kanal: TRT Eğitim HD/1/2/3
  • Frekans: 12083 H 13750

Bilgi : Manuel bir biçimde kanal ekleme işlemleri televizyonunuzun markasına göre farklı olabilir. Menülerin ve tuşların isimlerinde farklılık yaşanılabilir, ancak yapılan işlemler temel olarak aynıdır.

EBA TV’de dersler hafta içi hergün dersliklera göre farklı saatlerde yayınlanacak. Her sınıf için belirli günün belirli bir saatine dersler koyuldu. 1, 5 ve 9’uncu derslikler sabah 9’da okulu açıyor. Kalan gruplar ise günün farklı saatlerine ayrılmış durumda.

 

Bir cevap yazın