Çarşamba, Eylül 16, 2020
BilimGündem

‘Trump Alman şirketine koronavirüs aşısının haklarını almak için 1 milyar dolar teklif etti’

Almanya, Donald Trump'ın bir şirketin koronavirüse karşı aşıya yönelik araştırmalarında münhasır haklar satın alma iddiasına karşı kendini savunacak.

ABD başkanının aşıyı güvence altına almak için sadece Amerika için milyar dolar teklif ettiği iddia edildi. Almanya içişleri bakanı Horst Seehofer’den Alman biyoteknoloji firması Curevac’ı mahkeme girişimlerini onaylaması istendi. ‘Bugün sadece hükümet yetkililerinden bugün birkaç kez bunu duyduğumu söyleyebilirim, durum böyle ve yarın kriz komitesinde görüşeceğiz.’ Ekonomi bakanı Peter Altmaier, dünkü Welt am Sonntag’ın ‘Trump vs Berlin’ başlıklarına tepki gösterdiği için ‘Almanya satılık değil’ diye ekledi. ABD, raporun resmi bir ifadeyle ‘çılgınca fazla abartılıyor’ olduğunu söyledi: ‘ABD hükümeti, bir aşıya yardım edebileceklerini iddia eden birçok (25’ten fazla) şirketle konuştu. Bu şirketlerin çoğu zaten ABD’li yatırımcılardan tohum finansmanı aldı. ‘

Yetkili, ABD’nin olası herhangi bir aşıyı kendisi için tutmaya çalıştığını da reddetti. “Yardımcı olabileceğini iddia eden herhangi bir şirketle konuşmaya devam edeceğiz. Ve bulunan herhangi bir çözüm dünyayla paylaşılacak. ‘ Raporlar, Berlin’de öfkeye yol açtı ve hükümetin sağlık komitesinden Erwin Rueddel şunları söyledi: ‘Ulusal çıkarlar değil şimdi uluslararası iş birliği önemlidir.’ Liberal FDP partisinin lideri Christian Lindner Trump’ı seçmenlerle suçladı. Dedi ki: ‘Açıkçası Trump bir seçim kampanyasında mevcut olan her türlü aracı kullanacak.’

2000 yılında kurulan CureVac, Almanya’nın Thüringen eyaletinde bulunmaktadır ve Frankfurt ve Boston’da başka siteleri de bulunmaktadır. Firma kendisini ‘kansere karşı tedavilerin geliştirilmesi, antikor bazlı tedaviler, nadir görülen hastalıkların ve profilaktik aşıların tedavisi’ konusunda uzmanlaşmış olarak pazarlamaktadır. Laboratuvar şu anda Alman sağlık bakanlığına bağlı olan Paul-Ehrlich Enstitüsü ile birlikte çalışıyor.

Geçen hafta, gizemli bir şekilde, CEO Daniel Menichella’nın yerini, Menichella’nın Trump, başkan yardımcısı Mike Pence ve Washington’daki ilaç şirketleri temsilcileri ile tanışmasından birkaç hafta sonra Ingmar Hoerr ile değiştirildiğini açıkladı. Menureella, ziyaretinden kısa bir süre sonra web sitesinde şunları söyledi: “Birkaç ay içinde güçlü bir aşı adayı geliştirebileceğimizden çok eminiz.”

Pazar günü, CureVac yatırımcıları aşıyı tek bir devlete satmayacaklarını söyledi. Başlıca yatırımcı dievini Hopp Biotech Holding başkanı Dietmar Hopp, “Etkili bir aşı geliştirmede başarılı olursak, dünyanın her yerindeki insanlara yardım etmeli ve korunmalı” dedi.

Ekonomi bakanı Altmaier bu açıklamayı ‘harika bir karar’ olduğunu söyleyerek memnuniyetle karşıladı. Ayrıca hükümetin, ‘önemli altyapı ve ulusal ve Avrupa çıkarları söz konusu olduğunda harekete geçeceğimiz’ diyerek, yabancı devralmaları inceleme gücüne sahip olduğuna dikkat çekti.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kıvanç Turhan

Bir cevap yazın