Cuma, Eylül 18, 2020
Keşfet

Uzaktan işe Alımlarda Başarının 4 Sırrı

Kariyer sitesi Flow'un kurucusu Geneviève Provencher, kriz döneminde işe alım sürecine devam etmek isteyen şirketlere problemsiz mülakatlar gerçekleştirebilmeleri için dört tavsiyede bulunuyor.

Coronavirus her ne kadar rutinleri büyük ölçüde değiştirse de hayat devam ediyor. Salgın döneminde mesaiyi uzaktan sürdürebilen firmalar halihazırda takvimlerinde olan iş görüşmelerini gönüllü karantina sürecinde nasıl yöneteceklerine dair kararsızlık içinde olabilirler. Bazı firmalar mülakatları kriz sonlanana kadar durdurmayı düşünebilir ancak, hiç kuşkusuz, faaliyetlerini yavaşlatmamak ve hayat normale döndüğünde hazır olmak için sürece planlandığı gibi devam etmek isteyecek firmalar de var.

İşe alım sürecini uzak mesafeden en iyi biçimde sürdürmenin püf noktalarını Québec menşeli kariyer sitesi Flow’un kurucusu Geneviève Provencher anlatıyor. Provencher’in Infopresse.Com’da yayınlanan dört maddelik öneri listesi şöyle:

Sık iletişim kurun, iyi iletişim kurun
İletişim kurmak, uzaktan çalışma gibi işe alım sürecinde de kilit önem taşıyor. Her şeyin uzun sürede iyi işleyebilmesi için tüm ekipler ve gerekli olan tüm kaynaklar seferber edilmeli. Eğer şirket işe alım faaliyetlerini sürdürüyorsa, ekipleriyle düzenli şekilde iletişimde olması elzem. Böylelikle ekipler de adaylarla iyi iletişim kurabilirler.

Aynı öneri, işe alım mülakatlarını durduran firmalar için de geçerli. Adaylara durumu izah etmek ve onları gelecek aşamalar hakkında bilgilendirmek gerekmektedir. Hayatlarımızda belirsizliğin hüküm sürdüğü son günlerde insanlar muhtemelen daha anlayışlı ancak bir o kadar da endişeli olacaklardır. İletişimin açık ve net olması önemli.

Kullandığınız teknolojinin problemsiz çalışıp çalışmadığını kontrol edin
İşveren ile adaylar uzaktan, kamera yardımı ile görüşüyorsa; bu kameraların iyi çalıştığından her daim emin olmak elzem. Skype, Google Hangouts… Kullanılan araç hangisi olursa olsun, adayın bu araçlara veya bu araçları indirecek bağlantıya sahip olduklarından emin olmak gerekmektedir. Teknik problemlerin önüne geçmek için adayı takip edilecek aşamalar hakkında detaylıca bilgilendirmek de şart.

Yüz yüzeyken nasılsanız şimdi de öyle olun
Tahmin edilenin tam tersine, kurduğunuz temas insani olduğu müddetçe yüz yüze olup olmadığınız fark etmez. Yüz yüzeyken sorduğunuz soruları uzak mesafeden de sormaktan çekinmeyin. Böylelikle adayın değişime adapte olma kabiliyetini sınayabilir ve uzaktan verimli çalışabilecek yetkinlikte olup olmadığını görebilirsiniz.

Öte yandan, dikkat edilmesi gerekli olan bir husus var: Evde çocuğu olan adayların uzaktan çalışma sürecinde başetmeleri gerekli olanler, çocuksuz adaylarınkisine kıyasla daha fazla. Dolayısıyla, esnek olmakta ve bağlamın alışılmışın dışında olduğunu kendinize hatırlatmakta yarar var.

Empati kurun
Bazı insanlar arada mesafe olduğunda kendilerini rahatsız hisseder ve mevcut duruma ayak uydurmak için daha fazla zamana ihtiyaç duyarlar. Diğerleri, normalde olduğundan daha fazla veya daha hızlı konuşma eğilimindedir. İşe alımlarda sabır ve anlayış şarttır. Mevcut durumun neden olduğu belirsizlik, süreci biraz daha karmaşıklaştırıyor. Bu da durumu bazı insanlar için başetmesi daha zor bir hale getiriyor. Adayların soru, sorun ve endişelerine kayıtsız kalmayın.

Bir cevap yazın