Cuma, Eylül 18, 2020
Bilim

Uzay istasyonunda yenilenebilir MARUL üretildi !

Gioia Massa ve NASA’nın Florida’daki Kennedy Uzay Merkezi’ndeki meslektaşları, 2014 ve 2016 seneleri arasında Uluslararası Uzay İstasyonu’nda (ISS) yetiştirilen üç grup marul analiz etti .

Araştırmacılar, bağıl nem, karbondioksit konsantrasyonu ve sıcaklığı kontrol ederek, uzay sebzesini ISS ile benzer çevresel koşullar altında Dünya’da yetiştirilen marulla karşılaştırdı.

Marulda bulunan bakterileri kültürleyerek ve DNA dizilimini kullanarak, marul partileri üstünde ISS’den Dünya’da yetiştirilenlerden daha fazla mikroorganizma olduğunu buldular. Massa bunun beklendiğini söylüyor. “Astronotların kendi mikrofloraları var ve sonra yalnızca bir uzay istasyonu ortamında yaşamakta olan şeyler var.”

Öte yandan, her iki marul tipi arasındaki besin seviyeleri çok benzerdi. Massa, “Bitkilerdeki besin düzeylerinin uçuş sırasında farklı şekilde birikebileceğini düşündüğümüz için bu sonuçlara biraz şaşırdık” diyor.

Araştırmacılar deney için kırmızı marul ( Lactuca sativa ) marulunu seçtiler , çünkü tohumları güvenilir bir biçimde çimleniyor ve astronotlar hâlbuki onu yemek isteyecekti. “Çoğu insan maruldan nefret etmez!” diyor.

Massa’ya göre, astronotlar marulun lezzetli olduğunu ve tacos ve çizburgerlerle denediğini düşünüyor.

Araştırmacılar şimdi lahana ve lahana dahil olmak üzere yetiştirilecek ISS’ye başka tohumlar gönderdi. Massa, “Bence bitkiler gelecekte mürettebat diyeti için ve Dünya’dan bağımsız olmak istiyorsak çok önemli olacak” diyor.

Almanya’nın Bremen Üniversitesi’ndeki Cyprien Verseux, bitkiler güneş ışığı eksikliği ve uzayda farklı yerçekimi ve radyasyon seviyeleri gibi astronotlar için sürdürülebilir bir gıda kaynağı sağlamadan önce karşılanması gerekli olan pek çok zorluğun olduğunu söylüyor.

Bir cevap yazın