Pazartesi, Eylül 21, 2020
Teknoloji

Wi-Fi 6’yı bir kenara bırakın, Wi-Fi 7 yolda

Wi-Fi 6, akıllı telefonlar ve dizüstü bilgisayarlar da dahil olmak üzere tüketici aygıtlarına gelmeye başladı. Ancak mühendisler zaten Wi-Fi standardının bir sonraki yinelemesi için çalışıyorlar. Bir sonraki sürüm sekiz02.11be olarak adlandırılacak ve saniyede 30 gigabite kadar hızları destekleyecektir.

Değişiklik, 2024’te Wi-Fi 7’nin gelişine yol açacak olan Wi-Fi 6’daki geliştirmelerden başlayarak bir dizi etkinlikte gelecek .

Beklenen ilk gelişme, yeni hava dalgalarıyla Wi-Fi 6’ya daha fazla kapasite sağlayacaktır. 2022’de Wi-Fi 6’ya yapılan ikinci güncelleme, özellikle akıllı telefonlardan veya dizüstü bilgisayarlardan videolar gibi veriler yüklemek için hızlarını artıracak. Üçüncü güncelleme, 2024 senesinde beklenen ve teknik adı sekiz02.11be veya Wi-Fi 7 ile bilinen bir Wi-Fi yükseltmeleri koleksiyonu getirecektir.

Günümüzde Wi-Fi iki radyo frekans bandı kullanmaktadır: 2.4GHz ve 5GHz. Yeni Wi-Fi 7, büyük bir bant genişliği sağlayacak bütünüyle yeni bir 6 GHz frekansına bağlanacak. Mevcut bantların sunmakta olduğu hızı dört katına çıkaracak. Ayrıca, Wi-Fi 7 menzili, gecikmeyi ve verimi artırmak için üç frekansın tümünü beraber kullanabilir.

2022’ye kadar sekiz02.11ax, yer-uydu bağı çok kullanıcılı çok girişli çoklu çıkışı (UL MU-MIMO) destekler. Son olarak, 2024’te, isim sekiz02.11be veya Wifi 7 olarak değiştirilecek ve bu da hala yapım aşamasında olan en karmaşık buluşlardan birini sunacak. Buna koordineli çok kullanıcılı MIMO veya CMU-MIMO denir. sekiz anteni olacaktır, ancak tüm antenler aynı erişim noktasına bağlı olmayabilir. Bu düzenleme, çok daha esnek bir bağlantı ve daha fazla hız sağlamakta olan çoklu erişim noktalarına sahip bir ağ ile sonuçlanacaktır.

 

Bir cevap yazın