Cumartesi, Kasım 28, 2020
KeşfetTasarım & Sanat

Yılın Su Altı Fotoğrafçısı Ödülü Kazananları

Ünlü fotoğrafçı Greg Lecoeur , 2020 Yılın Sualtı Fotoğrafçısı yarışmasını kazanmak için yetenekli bir kalabalığı mağlup etti . Antarktika’daki buzdağları arasında dalgalanan yengeç yiyenlerin harika fotoğrafı, 70 ülkedeki fotoğrafçıların 5.500’den fazla görüntüsünü kazandı. İngiltere merkezli yarışma, 1965’ten bu yana küresel sualtı fotoğrafçılığının tanıtılmasında lider olduğu ve bu da onu alandaki en önemli ödüllerden biri haline getirdiği için önemli bir kazanç.

Jüri uzmanları heyeti Lecoeur’un fotoğrafı ile ilgilendi ve net bir kazanan oldu. Deniz biyoloğu ve ünlü su altı fotoğrafçısı Hakim Alex Mustard, “Bu crabeater mühürlerinin balistik ritmi ve çukurlu buzdağının eterik manzarası sizi dünyanın birkaç köşesine tanıklık eden bir kompozisyon yaratıyor” dedi. “Birden fazla konu gözlerimi çerçevenin içinden ve Antarktika’nın buzlu okyanusuna doğru bir yolculuğa çıkarıyor.”

Diğer birkaç fotoğrafçı Pasquale Vassallo da dahil olmak üzere özel övgüler aldı . İtalyan fotoğrafçı yalnızca kafasındaki bir futbol topunu dengeleyen bir ahtapot fotoğrafı için Davranış kategorisini kazanmakla kalmadı , hemde 2020 Yılın Deniz Koruma Fotoğrafçısı tercih edildi . Bir balıkçı teknesi tarafından toplanan bir orkinos fotoğrafı, pek çok deniz hayvanı için yaşamın sert ucunu göstermektedir.

Yargıç Peter Rowland, “Bir resim bin kelimeyi boyarsa, büyük bir resim bin soru sorar” dedi. “Tek yapabileceğimiz, yukarıda yaşamakta olan ama aşağıda belirtilen dünyayı hayal edemeyenlere gerçeği göstermek ve soru sormaya başlamayı umuyor.”

Ayrıca Bahama fotoğrafçısı Anita Kainrath de tercih edildi . Mangrovlar arasında yüzen limon köpekbalığı yavrularının çarpıcı fotoğrafı ona Up & Coming Underwater Photographer 2020 unvanını kazandırdı . Kainrath’ın bu avcıların güvenini kazanma konusundaki sabrı, yeteneklerinin hacmini konuşan dengeli bir kompozisyonla ödüllendirildi.

Tüm kazanan fotoğrafçılar dalış gezileri ve özel sualtı fotoğrafçılığı ekipmanlarını içeren inanılmaz bir ödül havuzundan seçim yapabilirler.

 

2020 Yılın Sualtı Fotoğrafçısı yarışmasından Karaler..

 

Anita Kainrath (Bahamalar) tarafından çekilen “Limon köpekbalığı fidanlığı”. Up & Coming 2020 Yılın Sualtı Fotoğrafçısı.
Pasquale Vassallo (İtalya) tarafından çekilen “Last Dawn, Last Gasp”. 2020 Yılın Deniz Koruma Fotoğrafçısı.
Nicholas Rabbit (United Kingdom) tarafından “Rabbit Fish Zoom Blur”. 2020 Yılın İngiliz Sualtı Fotoğrafçısı.
Henley Spires (Birleşik Krallık) tarafından “Kartal Işınlarının Takımyıldızı”. İkinci, Siyah ve Beyaz.
Tobias Friedrich (Almanya) tarafından “Motor”. Kazanan, Virane.
Laura Storm (Birleşik Krallık) tarafından “İpek İçin Su Gibi”. Kazanan, İngiliz suları makro.
Pasquale Vassallo’nun (İtalya) “Ahtapot Eğitimi”. Kazanan, Davranış.
Trevor Rees (Birleşik Krallık) tarafından “havai fişek anemon sunburst”. Üçüncülük, British Waters Geniş Açı.
“Earthless”, Zena Holloway (Birleşik Krallık). Üçüncülük, Siyah Beyaz.
“Saudi Titanic”, Renee Capozzola (Amerika Birleşik Devletleri). İkincisi, Batıklar.

 

Bir cevap yazın