Cumartesi, Eylül 19, 2020
Gündem

YÖK Başkanı Saraç: ‘Üniversitelerde Bahar Döneminde Yüz Yüze Eğitim Yapılmayacak, YKS 25-26 Temmuz’da Yapılacak’

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, üniversitelerde bahar döneminde yüz yüze eğitim yapılmayacağını açıkladı.
Saraç, YKS’nin ise 25-26 Temmuz tarihlerinde yapılacağını duyurdu.
Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, koronavirüsle ilgili alınan tedbirler konusunda bir basın toplantısı düzenledi.

Yekta  Saraç’ın açıklamayı şöyle:

“Bu sene Bahar dönemi eğitim öğretim sürecini yalnızca uzaktan eğitim, açık öğretim ve dijital öğretim olanakları ile sürdürmeye karar verdik. Yani bahar döneminde yüz yüze eğitim yapılmayacaktır.

Üniversitelerimiz yukarıda zikrettiğimiz uzaktan eğitim, açıköğretim ve dijital öğretim olanakları altında sunamayacakları programları/dersleri ve uygulamalı dersleri yaz mevsiminde belirledikleri takvim içerisinde tamamlayacaklardır. Diğer bir ifadeyle bu program ve dersler için bahar dönemi takvimini yaz aylarına taşımış oluyoruz. Türk yükseköğretiminin yaz okulu deneyimi üniversitelerimiz için oldukça kıymetli bir imkan sunmaktadır.”

Yekta Saraç  YKS sınavının ertelenerek, 25-26 Temmuz tarihlerine alındığını açıkladı:

“Bu kararı almamızdaki neden tedbirli olmak ve öğrencilerimizin daha salim ve dingin bir zihinle hazırlanarak bu imtihana girmesidir. ÖSYM ile bu takvimi beraber sürdürüyoruz. Öğrencilerimiz ve ailelerimiz rahat olsun. Bu konudaki planlamalarımız tamamdır.

YKS’de sorulacak müfredat ile alakalı önceliğimiz bugünün gerçeklerinin yansıdığı bir biçimde öğrencilerimizin lehine olanı aramaktır. Sınavda sorulacak sorular, bu soruların kapsamı ve alanları Milli Eğitim Bakanlığı ile uyum içerisinde onlardan gelen tekliflere göre şekillenecektir. Yükseköğretime giriş sınavlarının ortaöğretimi desteklemesi gerektiğinin farkındayız. Sınava girecek öğrencilerimiz şu perspektiften rahat olsunlar. Daha önce yapılan çerçevede bir sınav olacaktır.”

“Yeni yüksek okul takvimi, yaz okulunun ardından belli olacak”

“Yaz okulunun bitiş tarihleri göz önünde tutularak gelecek yıl eğitim öğretim takvimini belirleyeceğiz. Bu hususta da geçmiş senelerde sıra dışı durumlarda gerçekleştirdiğimiz uygulamalar ve tecrübeler ışığı altında bu konuyu rahatlıkla yönetebileceğimize inanıyoruz. Dolayısıyla şunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Kontrolden çıkan bir durum söz konusu olmadan inşallah bu olağanüstü zor süreci yöneteceğiz ve en az hasarla atlatacağız.”

Bir cevap yazın