Cuma, Ocak 22, 2021
Tasarım & Sanat

Yükselen Deniz Suyuna Yarı Batmış Kara Hayvanlarını Anlatan Çalışmalar

Hiper-Geröekci hayvan resimleriyle tanınan Portland merkezli sanatçı Lisa Ericson , hayvan krallığının doğal düzenine meydan okuyan yeni bir dizi eserle geri döndü. Ericsson’un son gerçeküstü tablolar dizisi olan Başlıklı Adalar , önceki Mobil Habitatlar ve Sınır Kapısı serisinin devamıdır . Her bir parça, sürekli değişen iklimlerimizi yükselen sulara yarıya batmış kara hayvanlarını görselleştirerek vurgularken, deniz yaşamı yüzer ve ayaklarının etrafında büyür.

Ericson seriye kabuklarında bitki yaşamı, böcekler ve kuşlar taşıyan kaplumbağalar çizerek başladı. “Değişen iklimler, yükselen deniz seviyeleri ve insani bozulma sebebiyle yerinden edilmiş, kesilmiş veya sular altında kalmış kaplumbağaların arkasındaki mini ekosistemlerdir.” Ericson Benim Modern Met’imi anlatıyor. “Kendi adaları oluyorlar.”

Seri daha sonra geyik, flamingo ve hatta ayı gibi daha büyük memelilere sahip olacak şekilde gelişti. Ayı parçası ( Beacon adlı ), British Columbia kıyılarında yaşamakta olan nadir siyah ayı alt türlerinden esinlenmiştir. Olağandışı soluk kürk renklerine resesif bir gen neden olur ve genelde “ruh” veya “hayalet” ayılar olarak adlandırılır. Ericsson’un resmi, bir deniz yosunu kayanın üstünde duran tüylü memeliyi tasvir ederken, ahırlar bacaklarına yapışıyor. Başka bir parçada ( Bleach başlıklı ), bir flamingo’nun alt bacakları kırmızı bir beyaz mercanla gizlenir – yükselen okyanus sıcaklıklarının neden olduğu mercan ağarmasının keskin, görsel bir hatırlatıcısı.

Dizi sürekli değişen iklimlerimizi ve hayvanlar alemi üzerindeki etkisini vurguluyor.

 

Bir cevap yazın