Pazar, Kasım 22, 2020
Sanat

Yüzen geçit töreniyle Hieronymus Bosch’un ilgi çekici sanatı canlandırılıyor

İşte Kuzey Rönesans'ın en ilgi çekici ressamlarında Hieronymus Bosch için yapılan sanatsal geçit töreni...

Hieronymus Bosch, Kuzey Rönesans’ın en ilgi çekici ressamlarından biridir. Hayatı hakkında çok az şey bilinmesine rağmen, Bosch’un 15 ve 16. yüzyılları kapsayan gerçeküstü ve garip resimler bugün sanatçıları etkilemeye devam eden inanılmaz ayrıntılarla doludur. Aslında, Bosch Parade olarak adlandırılan ve sanatçının fantastik hayal gücünden ilham alan bir geçit töreni bile var. Yüzen performans, Hollandalı sanatçının memleketindeki bir nehirde oynanıyor.

‘S-Hertogenbosch’taki Dommel Nehri, 2019’da en son gerçekleşen Bosch Geçit Töreni için bir aşamaydı. 15.000’den fazla izleyici, yalnız bir hikaye anlatmak için 15 ayrı sahne kullandı. Geçit törenindeki karakterlerden bazıları Bosch’un Dünya Lezzetleri Bahçesi’ ne aşina olduğu için pek fazla şaşırmayacak. Gösteriye katkıda bulunmak isteyen her sanatçı da rengarenk kostümler giyiyor.

Her sahneyi birleştirerek tek bir müzikal kompozisyon oluşturuluyor. Aslında, müzik geçit töreninin sekizinci bölümünün önemli bir bileşeniydi. 35 koro üyesi, 15 solo şarkıcı, 7 pirinç oyuncusu, 8 perküsyoncu ve bir elektro gitarist geçit törenini hayata geçirdi. Tabloya kayan bir kuyruklu piyano bile vardı. Bu müzisyenlerin her biri Hieronymus Bosch’a saygı göstererek kalabalığı memnun etmeye yardımcı olan 250 kişi arasında.

Bu yüzen geçit töreni ilginizi çekerse, seyahat planlarınızı rezerve etmek için zamanınız var. Bir sonraki Bosch Geçit Töreni 17 Haziran – 20 Haziran 2021 tarihleri ​​arasında ‘s-Hertogenbosch, Hollanda’da gerçekleşecek.

 

 

Kıvanç Turhan

Bir cevap yazın